Łapszańskie Misterium Wielkiego Czwartku „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”

Fot. Arch. Organizatora 2016.03.25 16:37 / news / czytano 2319 / opinie 0

W kaplicy letniej parafii św. Kwiryna w Wielki Czwartek przed tą szczególną wieczorną mszą świętą od kilku lat odgrywana jest przez łapszańskich parafian jedna z najważniejszych chwil dla chrześcijan – Ostatnia Wieczerza.

Najpierw do kaplicy wchodzi Judasz kuszony przez Szatana, potem wchodzą Apostołowie i przygotowują wieczerzę. Potem wchodzi Jezus. To tu słowa Jezusa: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje…, to jest moja Krew Przymierza” – brzmią szczególnie.

Komentarze narratorów wyjaśniają tę wielką tajemnicę naszej wiary. Obraz, dźwięk, światło i słowa wypowiadane tak blisko przybliżają to, co wydarzyło się tak dawno. Można to przeżyć dosłownie, bo tak prawdziwie brzmią słowa Piotra: „Panie nie wyprę się Ciebie! Nigdy!” i niezwykle smakuje chleb, którym łamią się apostołowie z obecnymi w kaplicy. Odchodzący z wieczernika do Ogrójca, Jezus żegnając się z uczniami wypowiada słowa wyjątkowe w Roku Miłosierdzia: „Bądźcie miłosierni jak miłosierny jest Ojciec. Gdziekolwiek będziecie - pamiętajcie - nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie. Miłosierdzie to droga, która łączy Boga z człowiekiem.” Narratorzy pytają: „Czy Bóg Miłosierny jest twoim Bogiem? Czy jesteś w stanie żyć dla Niego, służyć Mu i o Nim świadczyć?” .

Autor: Barbara Kowalczyk
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij