Misjonarz ks. Józef Piszczek z Tylmanowej nie żyje

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.04.04 13:17 / news / czytano 5769 / opinie 0

Ksiądz Józef Piszczek - wieloletni misjonarz w Kongo-Brazzaville zmarł nagle 2. kwietnia. Od ponad 25 lat głosił Ewangelię na terenie misji Oyo.

Urodzony w Tylmanowej 25 lipca 1956 r. święcenia kapłańskie przyjął z rąk  ks. bp. Jerzego Ablewicza w 1981 r. Po święceniach pracował w parafii Góra Ropczycka oraz św. Kazimierza w Nowym Sączu, był tam też kapelanem szpitala. Do podjęcia działalności misyjnej w Kongu-Brazzaville został posłany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1987 r. otrzymał wtedy też krzyż misyjny. W tym samym roku we wrześniu przez Moskwę dotarł do Konga i rozpoczął swoją misyjną posługę w Oyo, gdzie w maju 1973 roku dołączyli do niego kolejni misjonarze tarnowscy. Tam też pracował przez cały czas swego pobytu w Kongo a od 1993 r. został proboszczem.

Na terenie oyowskiej misji był duszpasterzem i katechizował. Był również odpowiedzialny za wybudowanie licznych kaplic, rozbudował też kościół oraz postawił nowy budynek dla szkoły katolickiej, którą sfinansowali kolędnicy misyjni z wkładem jego rodzinnej parafii Tylmanowa.

Na zdjęciach przemawia do uczestników Podhalańskiego Festynu Misyjnego 3 lipca 2011 r. w swojej rodzinnej Tylmanowej, na którym zbierane były środki na projekty edukacyjne dla misji Oyo w Republice Konga, dla której ks. Józef Piszczek poświęcił 25 lat życia.

Autor: Oprac. red.
Źródło: Misyjne Diecezji Tarnowskiej
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij