Msza św. Trydencka w Szczawnicy - pierwszy raz od lat

Fot. AS 2016.02.19 14:45 / news / czytano 6349 / opinie 0

W czwartek w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy była celebrowana msza święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego tzw. trydencka. 

Msza święta trydencka jest dawną formą mszy katolickiej. Porządek jej celebrowania został promulgowany przez Piusa V w 1570 roku po soborze trydenckim. Liturgia, której niektóre części są bardziej rozbudowane, sprawowana jest po łacinie. Taką formę celebracji mszy św. określa się także mianem starej, przedsoborowej. Obecna, znana powszechnie forma sprawowania mszy św. stosowana jest od czasów reformy liturgicznej, przeprowadzonej na II soborze watykańskim. Mimo iż msze w porządku trydenckim celebruje się rzadko, obie wspomniane formy liturgiczne są uważane przez kościół katolicki za godziwe i ważne.

O organizowanych w regionie mszach trydenckich opowiada Grzegorz Szarek, przewodnik górski i koordynator zaangażowany w organizację zimowych wypraw połączonych z odprawianiem tejże mszy: - W tym roku odbyła się V edycja obozu po nazwą Tradi Winter Camp. Wszystko zaczęło się od pomysłu Tomasza Olszyńskiego z Gdańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej, aby zorganizować zimowy obóz wędrowny połączony z mszą św. wszechczasów czyli w tzw. rycie trydenckim. Msze odprawiane są w kaplicach, w kościołach lub w schroniskach, gdy nie ma w okolicy kościoła. Mszę w Szczawnicy celebrował ks. Michał Gałus z Lublina. Asystę stanowili dwaj księża ze szczawnickiej parafii tj. ks. Piotr Dydo-Rożniecki i ks. Grzegorz Gil oraz ministranci z różnych stron Polski. W mszy uczestniczyła też grupka szczawniczan. Tradi Winter Camp nie pierwszy raz wznowił celebrację starej mszy po kilkudziesięciu latach przerwy w historycznych kościołach regionu: w Nowym Targu odbywają się one co miesiąc, w sobotę msza trydencka w Krościenku nad Dunajcem. - Będziemy się starać o to, by msze w rycie trydenckim odbywały się w okolicy regularnie – dodał Szarek.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij