75. rocznica zbrodni katyńskiej obchodzona w ZPO w Łapszach Niżnych

Fot. Arch. szkoły 2015.04.23 16:02 / news / czytano 3305 / opinie 0

W dniu 17. kwietnia 2015 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Łapszach Niżnych uczestniczyli w  uroczystej akademii upamiętniającej zbrodnię katyńską. 

Młodzież z szacunkiem oddała cześć pamięci ofiarom pomordowanym na nieludzkiej ziemi, gdzie zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy. Narrator przybliżył zebranym fakty dotyczące wydarzeń II wojny światowej: Po zakończeniu walk jesienią 1939 roku Rosjanie uwięzili ogromną liczbę jeńców. Wziętych do niewoli lub aresztowanych oficerów polskich umieszczono w obozie w Kozielsku i Starobielsku, natomiast w pobliżu Ostaszkowa uwięziono funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, żandarmerii, więziennictwa, urzędników państwowych oraz oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza. Jeńców z Wojska Polskiego oddano pod dozór policji politycznej, czyli NKWD. We wszystkich obozach panowały złe warunki mieszkalne i sanitarne spowodowane m.in. niedostatecznym zaopatrzeniem w wodę. Pociechą dla jeńców była możliwość prowadzenia ograniczonej korespondencji z rodzinami. 

8 stycznia 1940 roku 
Tatusiu kochany! Najdroższy! Czemu nie wracasz? [...] Do szkoły teraz nie chodzę, bo zimno. Jak wrócisz, ucieszysz się na pewno, że mamy nowego pieska. Mamusia nazwała go Filuś.

12 lutego 1940 roku
Kochany papo, pewno wojna się prędko skończy. Bardzo za Tobą tęsknimy wszyscy i strasznie Ciebie całujemy. Irka przycięła sobie włosy i mama bardzo się gniewała. Czy mieszkasz w ciepłym domu, bo u nas brak opału. Mama chciała Tobie posłać ciepłe rękawiczki [...] W kwietniu przejedziemy do wuja Adama i napiszę Tobie, jak tam wszystko wygląda.

Już od paru tygodni oczekuję od Was listu i jak dotychczas na próżno [...]. Czekamy wiosny wierząc, że ona wróci nas do pełnego życia [...]. Ponieważ rozpoczął się już okres postu, oczekiwać będę Wielkanocy z nadzieją, że się być może niedługo zobaczymy. Na stole płoną lampy naftowe, tuż za szybą spadają grube płaty śniegu, ale ja w tej chwili jestem z Wami. Widzę mamę, Ciebie, Jadzię i Januszka z Heniem i różne przedmioty, tak jakbyśmy się jeszcze wczoraj widzieli.

5 marca 1940 roku na wniosek szefa NKWD Ławrientija Berii najwyższe władze ZSRR podjęły decyzje o losie 14 730 jeńców Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa oraz 7300 obywateli polskich znajdujących się w więzieniach NKWD na terenie przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej. Akcja masowych rozstrzeliwań, rozpoczęła się 3 kwietnia 1940 r. i trwała do połowy maja. 

Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy II b wezwali całą społeczność szkolną do apelu poległych. Wśród wymienionych żołnierzy znalazł się również Spiszak ppor. Ignacy Pluciński z Jurgowa, który został zamordowany w Charkowie. Delegacja szkolna wraz z Dyrektorem złożyła wieniec z biało czerwonych róż  przy Dębie Pamięci, który upamiętnia naszego Rodaka, który oddał życie za Ojczyznę.




Autor: Elżbieta Łukuś
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij