Zdjęcia: Piotr Krążek
We wrześniu już po raz szósty w Publicznym Gimnazjum został zrealizowany program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”, w którym uczestniczyli uczniowie klas III, ich rodzice oraz nauczyciele.
Zajęcia dotyczyły budowania umiejętności radzenia sobie z różnymi problemami typowymi dla okresu dojrzewania.
W trakcie spotkań z młodzieżą, realizatorzy projektu koncentrowali się głównie na przekazaniu im wiedzy o miłości w kontekście wieku dojrzewania. W wyraźny sposób wskazywali na niekorzystny wpływ środków psychoaktywnych na budowanie relacji i zawieranie znajomości. Zwracali uwagę na fakt, iż w wieku nastoletnim alkohol lub narkotyki powodują zahamowanie rozwoju, umiejętności radzenia sobie z emocjami oraz nabywania umiejętności społecznych. Ukazywali siłę presji grupy rówieśniczej i sposoby asertywnego radzenia sobie z nią. Podjęli problem zachowań agresywnych i uprzedmiotowiających – szczególnie w relacjach między chłopcami i dziewczętami. Promowali postawy godne naśladowania oraz przedstawiali w formie multimedialnej znane osoby, którym uzależnienia przeszkodziły w realizacji marzeń.
Badania nad skutecznością programu, posiadającego rekomendację Ośrodka Rozwoju Edukacji, przeprowadzone we współpracy z MEN, CMPPP, PARPA i KC ds. AIDS, wykazały znaczące efekty w obszarze profilaktyki przeciwalkoholowej, przeciwnarkotykowej, profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych oraz zapobiegania zjawiskom przemocy wśród młodzieży. Program dzięki szerokiemu zakresowi treści i udowodnionym efektom został pomyślany jako uzupełnienie i wzmocnienie programu wychowawczego i profilaktyki szkoły.
reklama
reklama