Gimnazjaliści w trosce o środowisko

Fot. Arch. szkoły 2015.02.09 17:30 / news / czytano 1990 / opinie 0

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy zakończyli  realizację projektu „Dbajmy o przyszłość odnawialnych źródeł energii”.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Regionalnego PROMETHEUS z siedzibą w Toruniu. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Gospodarki. Celem projektu było między innymi podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy o odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej, popularyzacja zachowań proekologicznych, kształtowanie nawyków i wartości uwzględniających dbanie o środowisko z poszanowaniem energii. Jednym ważniejszych elementów projektu było przybliżenie uczniom formuły wypełniania wniosków o datacje na ten cel.

Autorami projektu w naszej szkole była grupa uczniów klas III z opiekunem panią Małgorzatą Gabryś nauczycielem fizyki i chemii. Realizacja działań przebiegała w kilku etapach. W celu zapoznania się z tematyką konkursu, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące odnawialnych źródeł energii, które przedstawili swoim kolegom i koleżankom podczas lekcji fizyki. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie wśród rodziców aktywnej kampanii informacyjnej, na temat korzyści wynikających z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Podczas  spotkania z rodzicami, uczniowie przedstawili prezentacje, przygotowali wystawę prac promujących odnawialne źródła energii oraz rozdawali dorosłym ulotki.

W celu zintensyfikowania procesu przyswajana wiedzy uczniowie zrealizowali również kolejny etap projektu polegający na wytypowaniu, zorganizowaniu i udziale w dwóch wycieczkach edukacyjnych. Jedną z wycieczek zrealizowano na terenie Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy, gdzie uczniowie zwiedzili halę maszyn i generatorów, galerię kontrolno-pomiarową, koronę zapory głównej oraz poziom technologiczny elektrowni (poziom pokrywy turbiny). Ponadto zapoznali się z historią budowy zbiornika czorsztyńskiego oraz zapory w Niedzicy. Najważniejszym jednak punktem programu wycieczki było przedstawienie im na przykładzie elektrowni wodnej wykorzystania energetycznego potencjału wody. Miejscem kolejnej wycieczki była Ciepłownia Geotermalna w Bańskiej Niżnej, która jako jedna z pierwszych w Polsce stosuje instalacje wykorzystujące odnawialne zasoby geotermalne. Uczniowie obejrzeli odwierty oraz kotłownię centralną, zapoznali się z zasadami wytwarzania i dystrybucji energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii zawartych w wodach geotermalnych do celów: centralnego ogrzewania i przygotowywania cieplej wody użytkowej, klimatyzacji oraz turystyki i rekreacji.

Realizacja wszystkich etapów projektu umożliwiła naszym gimnazjalistom  doskonalenie umiejętności kreatywnego myślenia oraz pracy zespołowej, jednak przede wszystkim spowodowała poszerzenie ich wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i ich efektywności energetycznej. Zdali sobie oni również sprawę z korzyści ekonomiczno-społecznych, ekologicznych i zdrowotnych wynikających z ich stosowania. Miejmy nadzieję, że uzyskana wiedza obudzi w nich zapał do efektywnej pracy nad jeszcze nowszymi rozwiązaniami w tym temacie.
Autor: Małgorzata Gabryś
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij