Przegląd grup kolędniczych

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2012.01.16 00:00 / news / czytano 2832 / opinie 0

Niedzielnym popołudniem 15 stycznia 2012 roku w kinoteatrze „Pieniny” odbył się Przegląd Grup Kolędniczych zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

Do przeglądu zostało zgłoszonych pięć grup kolędniczych. W dniu konkursu jedna, złożona z osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy „Perła”, zrezygnowała z przyczyn obiektywnych. Jury w składzie: przewodniczący Marek Ciesielka (Związek Podhalan), Janina Gawlik (Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego), Piotr Gąsienica (dyrektor MOK), Alina Lelito (redaktor Miesięcznika Wiadomości Szczawnickich  „Z doliny Grajcarka”) oceniając występ czterech grup kolędniczych przyznało nagrody:

I – dla przedszkolaków z Prywatnego Niepublicznego Przedszkola w Maniowach, przygotowanych przez pp. Kingę Misiniec i Beatę Laskowską. Scenariusz występu kolędniczego opracowali pp. Maria i Józef Staszlowie. Dzieci bezapelacyjnie wygrały, dzięki żywiołowości i autentyczności występu, z zachowaniem wszystkich elementów kolędniczych.

II – dla Kolędników z Krościenka, grupy złożonej z uczniów kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. Grupa zyskała uznanie jury ciekawymi strojami oraz obecnością na scenie „żywej muzyki”, granej przez kapelę góralską.

III – dla grupy kolędniczej uczniów kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, przygotowanej przez siostrę Barbarę Kożuch.

Laureaci Przeglądu Kolędniczego otrzymali nagrody pieniężne: za I m. – 500zł, za II – 300zł, za III – 200zł. Czwartą grupę, złożoną z uczniów kl. II a i II b SP nr 1 w Szczawnicy, przygotowaną przez pp. Annę Oleś i Annę Gąsienicę, jury nie oceniało ze względu na charakter jasełkowy, a nie kolędniczy prezentacji (brak zwyczajów i obrzędów kolędniczych). Dzieci zostały za swój trud nagrodzone słodyczami.

Najważniejszą ideą przeglądu było przypomnienie publiczności ludowej tradycji kolędowania, prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych jako ważnego elementu kultury narodowej oraz wspólna zabawa.

 

Autor: Alina Lelito
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij