Jesienny Redyk w Ochotnicy

Fot. Arch.WOK Ochotnica Górna 2016.10.11 14:40 / news / czytano 3431 / opinie 0

Jesienny redyk odbył się w tym roku w sobotę, 8 października. W tradycji pasterskiej umowną datą na zejście owiec z gór i zakończenie sezonu pasterskiego jest wspomnienie św. Archaniołów.


O godzinie 14.00 wszyscy zgromadzili się w kaplicy w Jamnem, gdzie ks. Proboszcz Stanisław Kowalik odprawił Mszę świętą dziękczynną za wypas owiec i 600-lecie Ochotnicy. W kazaniu nawiązał do góralskich korzeni i pasterskich tradycji.

Natomiast po Mszy baca Jarosław Buczek osobiście podziękował swoim juhasom i osobom zaangażowanym w rozwój pasterstwa, a także gazdom, którzy udostępnili hale i powierzyli swoje owce pod jego opiekę. Po błogosławieństwie, owce pod przewodnictwem pasterskich psów, bacy, juhasów i wszystkich zainteresowanych, zeszły do centrum wsi. Redykowi towarzyszyła muzyka i śpiew pasterski.

Dalszy ciąg imprezy odbył się  w Wiejskim Ośrodku Kultury; wśród zebranych obecni byli Wójt Gminy p. Stanisław Jurkowski, miejscowi radni, mieszkańcy i turyści. Całości towarzyszyła degustacja potraw regionalnych, w tym serów i baraniny oraz stoisko Bacówki u Bucka, gdzie nie zabrakło wyrobów z owczego mleka i  przetworzonych bogactw runa leśnego, serwowanych głównie przez żonę bacy - Małgosię.  Całość zakończyły wspólne posiady i góralskie muzykowanie, pokaz śpiewu pasterskiego, a do wspólnej zabawy  przy współczesnej muzyce zaprosił zespół HALNI.

Autor: Teresa Plata
Zdjęcia: Arch.WOK Ochotnica Górna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij