Jubileusz 100-ej Rocznicy Urodzin Pani Marii Bańka

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2015.02.18 23:29 / news / czytano 3304 / opinie 0

Wczoraj mieszkanka Kluszkowiec, Pani Maria Bańka świętowała swoje setne urodziny. Ten wyjątkowy dzień Jubilatka spędziła w gronie najbliższych oraz przybyłych gości.

Dostojną solenizantkę odwiedzili: Wójt Gminy Czorsztyn - Tadeusz Wach, Przewodniczący Rady Gminy – Stanisław Chmiel, Z-ca Kierownika USC Czorsztyn Maria Regiec, Pani Urszula Słowik Kierownik Inspektoratu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Targu oraz Pani Małgorzata Janczak pielęgniarka środowiskowa, która na co dzień odwiedza Panią Marię.
 
W tym wyjątkowym dniu Jubilatce złożono życzenia, wręczono kwiaty i upominki. Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy odczytali a następnie wręczyli Jubilatce specjalne listy gratulacyjne, zarówno w imieniu własnym, jak również od Premier RP – Ewy Kopacz oraz Wojewody Małopolskiego – Jerzego Millera. Przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Targu wręczyła kwiaty oraz dokumenty na okoliczność przyznania specjalnego świadczenia. Następnie przyszedł czas na toast i wspólne „200 lat”. Solenizantka przyglądała się śpiewającym z pogodnym wyrazem twarzy, przytupując pod stołem w rytm śpiewanej melodii. 

Potem przyszedł czas na wspomnienia…O tym jak bywało dawniej, jakie życie wiodła Jubilatka. Pani Maria Bańka zd. Szewczyk urodziła się dnia 17 lutego 1915 r. w miejscowości Kluszkowce, jako córka Bartłomieja i Marii. W 1934 r. zawarła związek małżeński z Józefem Bańka w Kościele Parafialnym w Maniowach . Wdowa od ok 30 lat, doczekała się aż ośmiorga dzieci – 7 synów i 1 córki, 12 wnuków, 18 prawnuków i 2 praprawnuczki.

I kiedy rodzina wspomina wcześniejsze lata, kiedy babcia siadając z prawnukami opowiadała im bajki w pokoju rozlega się cichy, ale energiczny głos. „Ej górol, jo se górol, ej spod samiućkich Tater, ej dyscyk mnie wykompoł, ej wykołoysoł wiater” Obecni w pokoju milkną, czas jakby zatrzymuje się w miejscu, a solenizantka swobodnie śpiewa kolejne zwrotki. Patrząc na jej pogodną twarz, widząc jak przytupuje nogą do rytmu, człowiek zastanawia się jak wiele doświadczeń i przeżyć składa się na jej 100-letnie już życie. Niespokojny czas wojny, lata spędzone na pracy w gospodarstwie, ośmioro dzieci… Teraz Jubilatka wciąż cieszy się rodziną, która otacza ją miłością i opieką. I pomimo wielu już schorzeń babcia zachowała pogodę ducha, którą obdarować mogłaby kolejne pokolenia.

Szanownej Jubilatce - Pani Marii Bańka życzymy dalszych lat życia w zdrowiu, szczęściu i miłości bliskich. Gratulujemy, nie tylko tak pięknej rocznicy, ale także radości w sercu, którą przez tyle lat udało się zachować, aż do okrągłych setnych urodzin.
Autor: Aneta Markus
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij