Rajd Szlakami Partyzantów po raz 45

Fot. Jakub Wolski 2015.09.17 21:01 / news / czytano 3425 / opinie 0

 W 45. Rajdzie Szlakami Partyzantów organizowanym rokrocznie przez Oddział PTTK z Krościenka nad Dunajcem wzięło udział 350 uczniów wraz z opiekunami reprezentującymi szkoły podstawowe, gimnazja oraz licea z naszego regionu.

Impreza ma na celu promowanie wśród młodzieży zamieszkującej nasz region turystyki górskiej oraz kultywowanie pamięci o wydarzeniach które miały miejsce w trakcie II Wojny Światowej. Tegoroczna edycja Rajdu zbiegła się z 76 rocznicą agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

Tak jak co roku przypomniano również o wydarzeniach mających miejsce w trakcie Krwawej Wigilii z 23 grudnia 1944 roku gdy w wyniku pacyfikacji wsi Ochotnica Dolna przez Niemców, zginęło 56 jej mieszkańców. Oficjalne zakończenie Rajdu odbyło się pod pomnikiem poświęconym ofiarom Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej. Tam młodzież ze szkoły w Ochotnicy Dolnej zaprezentowała uczestnikom historię swojej wsi oraz krótki program artystyczny. Wcześniej do zebranych pod pomnikiem kilka słów powiedział wiceprezes krościeńskiego Oddziału - Mikołaj Urbaniak. Po występie uczniów z Ochotnicy głos zabrał wójt gminy Ochotnica Dolna - Stanisław Jurkowski który podziękował organizatorom oraz wyraził nadzieję że pamięć o wydarzeniach z przeszłości nie zostanie zapomniana. Złożono również wieńce oraz zapalono znicze pod pomnikiem oraz na cmentarzu w Ochotnicy w celu uczczenia pamięci zamordowanych mieszkańców Ochotnicy.

Po części oficjalnej odbył się konkurs piosenki partyzanckiej. Po nim uczestnicy udali się na wspólne pieczenie kiełbasek. Dzięki świetnej pogodzie tegoroczny Rajd można zaliczyć do udanych.

Autor: Oddział PTTK w Krościenku nad Dunajcem
Zdjęcia: Jakub Wolski
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij