Regionalnie w krościeńskiej bibliotece szkolnej

Fot. Arch. biblioteki SP 2017.11.23 20:03 / news / czytano 2009 / opinie 0

23 listopada 2017 r., w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem, odbył się szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej.

Tradycyjnie  uczniowie klas 0 – VII recytowali wiersze o tematyce regionalnej. Trzydziestu czterech recytatorów sławiło piękno naszej Małej Ojczyzny, a zwłaszcza Krościenka, w dwu kategoriach językowych: języka literackiego (17 ucz.) i gwary (ucz.). Uczestnicy konkursu prezentowali utwory tematycznie związane z regionem Pienin lub napisane przez autorów pochodzących z tego regionu, wykazując się dobrą dykcją, znajomością gwary góralskiej i poczuciem rytmu. 

Najczęściej można było wysłuchać wierszy – krościeńskich poetów: Krystyny Aleksander, Stanisława Czepiela oraz Heleny Wolskiej. Nie zabrakło też strof Marii Konopnickiej, opiewających Zamek w Czorsztynie i Spływ Dunajcem, poezji Jana Kasprowicza oraz znanego wiersza Michała Bałuckiego „Dla chleba”.

Jury w składzie: Grażyna Dziubek, Marian Jarosz i Krystyna Walosik przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
 
Kategoria : Gwara
1 miejsce - Laura Salamon 3b
2 miejsce - Wiktor Salamon 1b
3 miejsce - Adam Tokarczyk 01
 
Kategoria : Język literacki
1 miejsce- Klara Pawłowska 3a
2 miejsce- Weronika Gryc 01
2 miejsce- Oliwia Kasprzak 2a
3 miejsce- Maksymilian Majkrzak 1b
 
Wyróżnienie: Karol Bafia, Karolina Romanik, Kinga Jandura, Zuzanna Mszanik, Franciszek Koterba
 
Klasy 4-6
Kategoria : Gwara
1 miejsce- Julia Klos 5b
2 miejsce- Julia Salamon 6a
3 miejsce- Anna Derkacz 5b
 
Wyróżnienie : Zuzanna Bodziarczyk 4a, Klaudia Komorek 7a
Kategoria : Język literacki
Nie przyznano 1 i 2 miejsca.
3 miejsce – Paulina Kamińska

Dyplomy i nagrody zostaną rozdane podczas uroczystości z okazji Dnia Patrona. Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w recytacji naszą krościeńską gwarą - zakwalifikowali się do gminnego etapu - Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy - organizowanego przez GCK w Krościenku n/D, który odbędzie się 11 stycznia 2018 r. Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności recytatorskich oraz wrażliwości na poetyckie słowo. Szczególne słowa uznania należą się sześciu najmłodszym recytatorom z klasy 01, dla których pierwszy tego typu występ przed dużą publicznością, na pewno był wielkim przeżyciem, a jak się okazało i sukcesem.
Autor: Krystyna Walosik
Zdjęcia: Arch. biblioteki SP
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij