O swoich pomysłach i planach na przyszłość mówią kandydaci na sołtysa Tylmanowej

Fot. 2015.11.25 11:15 / news / czytano 2576 / opinie 0

W najbliższą niedzielę 29. listopada mieszkańcy Tylmanowej w Gminie Ochotnica Dolna wybiorą sołtysa i członków rady sołeckiej. Poniżej prezentujemy sylwetki kandydatów ubiegających się o funkcję sołtysa.

O stanowisko ubiegają się obecny sołtys i zarazem kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej Jan Ligas oraz radny Stanisław Michałczak.
 
JAN LIGAS
1. Jak długo pełni Pan funkcję sołtysa?
Funkcję sołtys pełnie 24 lata, od kwietnia 1991 roku.

2. Proszę powiedzieć coś o sobie i swojej rodzinie?
Mam 60 lat, wykształcenie średnie. Jestem żonaty - żona Teresa, mamy syna Mateusza. Wcześniej pracowałem w Kółku Rolniczym w Tylmanowej. W latach 1977-1991 pracowałem w Hucie Lenina i Sendzimira. W latach 1979-1981 odbyłem służbę wojskową w Przasnyszu i Mrzeżynie Gryfickim. Od kilkunastu pracuję jako kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej. Jestem współzałożycielem Stowarzyszenia Gorce- Pieniny, gdzie pracowałem w Radzie Stowarzyszenia jako wiceprzewodniczący. Pełnię również funkcję skarbnika klubu piłkarskiego LKS Lubań Tylmanowa. Jestem człowiekiem bezkonfliktowym. Cenię sobie współpracę ze wszystkimi organizacjami i instytucjami działającymi w Tylmanowej oraz na ternie gminy. Życzę sobie i wszystkim wzajemnego zaufania, a Wam mieszkańcy Tylmanowej trafnych wyborów. 

3. Jakie inwestycje zostały ostatnio wykonane za Pana kadencji?
Inwestycje wykonane w ostatnich latach: 
- budowa kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
- budowa wielotonowego mostu na Dunajcu, 
- wykonanie pierwszego na Podhalu pełnowymiarowego boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią, wraz z zapleczem - budynkiem socjalnym,
- budowa chodników przy drodze wojewódzkiej i powiatowej oraz nowych wiat przystankowych (os: Brzegi, Stachówka, Rzeka)
- rozbudowa Wiejskiego Ośrodka Kultury,
- budowa sceny przy boisku piłkarskim,
- budowa dróg asfaltowych - gminnych, obecnie mamy ok. 50 km dróg asfaltowych,
- powstanie ścieżki edukacyjnej os. Rzeka - okopy,
- Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Sercu Gorców. Szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej, wieże i altany widokowe.
 
Wykonanie powyższych inwestycji umożliwiła współpraca z wójtami, radnymi gminnymi i sołeckimi wszystkich kadencji oraz życzliwość mieszkańców Tylmanowej.

4. Co w Tylmanowej obecnie jest najpilniejsze do wykonania?
Najpilniejszymi zadaniami są budowa Ośrodka Zdrowia w Tylmanowej, drogi do os. Królowo oraz dokończenie chodników przy drodze wojewódzkiej i powiatowej.

5. Jakich zmian w najbliższym czasie można się spodziewać w sołectwie?
Myślę, że w najbliższym czasie możliwa będzie sprawna realizacja zadań ustalonych przez mieszkańców na Zebraniu Wiejskim.

6. Jak wygląda współpraca sołtysa z Urzędem Gminy w Ochotnicy Dolnej?
Mogę powiedzieć, że od samego początku współpraca z Urzędem Gminy układa mi się bardzo dobrze, czy to z wójtami, czy pracownikami urzędu. Jestem w stałym kontakcie z urzędnikami, aby sprawnie realizować założenia budżetu sołectwa Tylmanowa oraz sprawy związane z zobowiązaniami podatkowymi mieszkańców.

7. Jakie marzenia ma Pan jako Sołtys Tylmanowej na przyszłość?
Jako sołtys chciałbym, aby Tylmanowa stała się wsią turystyczną, by powstał basen, biały orlik (lodowisko sztuczne), wyciąg narciarski i gondole, kort tenisowy oraz ścieżki rowerowe. Życzyłbym sobie więcej życzliwości i współpracy między wszystkimi organizacjami i instytucjami działającymi na terenie Tylmanowej, aby możliwe było sprawne działanie na rzecz rozwoju sołectwa. Jako wieloletni działacz jestem mocno związany z moja pracą i ciągle czuję niedosyt działania.
 
STANISŁAW MICHAŁCZAK
1. Proszę powiedzieć coś o sobie i swojej rodzinie, swojej działalności społecznej? 
Od szkoły podstawowej lubiłem uprawić sport więc chętnie brałem udział w różnego typy zawodach, byłem także zawodnikiem LKS Lubania Tylmanowa oraz Disco Bajki jednak w skutek poważnej kontuzji musiałem zakończyć swoją karierę sportową. Wtedy to bardziej zacząłem udzielać się jako działacz w RMK Tylmanowa oraz jako fotograf drużyny LKS Lubań Tylmanowa. W ten sposób miałem okazję poznać wiele ciekawych osób i nabyć doświadczenia oraz nauczyć się działać w grupie. Zaowocowało to tym że mieszkańcy Tylmanowej poparli moją kandydaturę w wyborach samorządowych i zostałem radnym Gminy Ochotnica Dolna. Nie ukrywam, już od tamtego samorząd mnie wciągnął do tego stopnia, że nie opuściłem jeszcze żadnego posiedzenia komisji oraz sesji. A teraz dodatkowo wspierany przez kolegów radnych postanowiłem wystartować w wyborach na Sołtysa Tylmanowej.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          
2. Co w Tylmanowej obecnie jest najpilniejsze do wykonania?
Moim zdaniem najważniejszą sprawą w Tylmanowej jest budowa nowego Ośrodka Zdrowia. Kolejną sprawą jest poprawienie bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej i powiatowej przebiegającą przez Tylmanową. Tegoroczną rowerowa masa krytyczną zasygnalizowaliśmy ten problem wszystkim instytucjom mającym wpływ na infrastrukturę tych dróg. W następnym roku czekają nas obchody 680-lecia lokacji wsi Tylmanowa, myślę  że to wydarzenie mogło by skutecznie posłużyć promocji naszej wsi. Poza tym chcę sukcesywnie realizować bieżące wnioski mieszkańców.

3. Jest Pan radnym obecnej kadencji. Jak zatem wygląda Pana współpraca z Urzędem Gminy Ochotnica Dolna? 
Współpraca wygląda bardzo dobrze. Zdarza się, że w tygodniu bywam nawet kilka razy w Urzędzie Gminy w ramach mojej działalności jako radny. Bardzo dobrze współpracuje mi się także z kolegami radnymi. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w ostatnim czasie zostałem wybranym przewodniczącym klubu radnych Porozumienie dla Rozwoju Gminy.

4. Jakich zmian w najbliższym czasie można się spodziewać w sołectwie, jeśli zostanie Pan wybrany sołtysem?
Przede wszystkim chciałbym zwrócić szczególną uwagę na sprawiedliwy podział pieniędzy z budżetu sołeckiego i rzetelne przejrzyste realizowanie inwestycji sołeckich. Zależy mi także na lepszym informowaniu mieszkańców o wszystkich ważnych sprawach. Myślę także, że z nowo wybraną Radą Sołecką stworzymy sprawny zespół i zacieśnimy współpracę z radnymi gminnymi oraz Urzędem Gminy (wójtem) celem skuteczniejszego rozwiązywania problemów mieszkańców. 

5. Czy uważa Pan, że poprzez bycie radnym łatwiej jest załatwić pewne sprawy? Czy jest Pan w stanie łączyć funkcje radnego i sołtysa i jaki to może mieć wpływ na funkcjonowanie sołectwa?
Jest możliwe łączenie funkcji radnego gminy i sołtysa i uważam, że jest to dobre połączenie. Sądzę, że może to być podwójna korzyść dla Sołectwa, ponieważ mógłbym być swoistym łącznikiem miedzy radnymi gminnymi, sołeckimi i wójtem a mieszkańcami, co wpłynie na sprawniejsze funkcjonowanie naszej wsi.

6. Jakie marzenia jako sołtys Tylmanowej ma Pan na przyszłość?
Jako młody człowiek mam wiele marzeń i dużo chęci do realizowania ich. Chciałbym, aby Tylmanowa była bezpieczniejszą miejscowością, jej mieszkańcy mieli lepszy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej. Dzięki rozwijającemu się lokalnemu przemysłowi i turystyce mieszkańcy mogli tu godnie pracować i żyć, rozwijać się i odnosić sukcesy, realizując jednocześnie swoje pasje i marzenia.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij