Święto Wolności w Szczawnicy i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.06.05 16:05 / news / czytano 4024 / opinie 0

Dzień 4 czerwca został uczczony w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP poprzez zorganizowanie apelu upamiętniającego 25 rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów w powojennej Polsce.

Wystawa pamiątek przyniesionych przez uczniów i pracowników Centrum obrazowała czasy PRL-u, równocześnie ukazując jakie zmiany w naszym życiu nastąpiły w ciągu tych 25 lat. Na wystawie można było znaleźć przedmioty codziennego użytku, korespondencję, kartki żywnościowe, stare banknoty i monety oraz dawne czasopisma jak i tzw. ”bibuły” wzywające do walki o wolność. Młodzież poprzez krótki wstęp do tematyki oraz przytoczenie słów pieśni „Mury” Jacka Kaczmarskiego wprowadziła w nastrój tamtych lat. Następnie dzięki materiałom dostępnym w sieci oglądnęliśmy krótki filmik „4 czerwca świętujemy razem!” przybliżający uczestnikom tamte lata.

Punktem kulminacyjnym była prelekcja Pana Ryszarda Postawki internowanego przez władze komunistyczne. Wspomnienia dotyczyły trudnych lat, momentu aresztowania i czasu internowania, pobytu w różnych więzieniach oraz atmosfery jaka towarzyszyła tym wydarzeniom. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała wspomnień i ciekawostek, których nie przeczyta się w żadnej książce. Swoimi doświadczeniami z tego trudnego okresu podzielili się również obecni na uroczystości Pan Janusz Gumularz – prowadzący szkołę oraz Pan Józef Citak - dyrektor CKiW.  

Ta uroczystość była zarówno okazją do wspomnień jak i momentem wyróżnienia i wręczenia nagród osobom, które podjęły trud odszukania starych fotografii i porównania ich z rzeczywistością, aby móc uczestniczyć w konkursie fotograficznym „Wczoraj i dziś”. Konkurs organizowany przez CKiW w Szczawnicy – Jabłonce oraz Pienińską Szkołę Zawodową w Szczawnicy został objęty patronatem przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Agencję Fotograficzną „Zefir” oraz Pieniński Portal Informacyjny.

Podczas obrad niezależne jury w składzie: Piotr Gąsienica – dyrektor MOK w Szczawnicy, Zbigniew Lach – agencja fotograficzna „Zefir”, Renata Kubik – dyrektor PSZ w Szczawnicy  przyznało następujące miejsca i nagrody, które wręczyło podczas uroczystości:
 
I miejsce – Patrycja Biel
II miejsce – Klaudia Zamroźniak
III miejsce – Jakub Tokarczyk
Wyróżnienie – Justyna Węglarz i Michał Węglarz

Wystawę nagrodzonych prac można oglądać w Pienińskiej  Szkole Zawodowej, a od dnia 9 czerwca prace zostaną wyeksponowane w gablocie Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy na zewnątrz Kinoteatru Pieniny.
Autor: Renata Kubik
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij