2015.04.15 20:31 / news / czytano 3467 / opinie 0
Kolejny sukces szczawnickiego gimnazjum - tym razem w XII Konkursie plastyczno-edukacyjnym "Skarby Małopolski”. Duet Dominika Salamon i Anna Koza zdobyły III miejsce w kategorii nagroda indywidualna za pracę "Niepylak apollo -portret osobliwy".
Tematem tegorocznej edycji wojewódzkiego konkursu była interpretacja dziedzictwa przyrodniczego - "Park narodowy czyli czyj?” Zmagania jak co roku zorganizował Małopolski Instytut Kultury, a patronat nad XII edycją objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki Krakowie.
Od listopada 2014 r. do marca 2015 r. nauczyciele pracowali z uczniami w swoich szkołach. Aby prawidłowo młodzież została przygotowana do interpretacji dziedzictwa, najpierw pedagodzy musieli wziąć udział w warsztatach, podczas których szukali m.in. odpowiedzi na pytania: W jaki sposób przyroda wchodzi w obieg kultury? Do kogo należy dziedzictwo przyrodnicze ? Ostatecznie na konkurs nadesłano 33 prace i 13 opisów zrealizowanych przez nauczycieli i uczniów projektów.
Gimnazjum w Szczawnicy od początku trwania „Skarbów Małopolski” uczestniczy z sukcesami w kolejnych jego edycjach. Jest to projekt wymagający sporego zaangażowania uczniów, ale i nauczycieli, którzy stają się animatorami dziedzictwa kulturowego przedstawianego w pracach plastycznych. Muszą dobrze pokierować grupą, zaprojektować i opisać działania, aby temat został właściwie zinterpretowany przez gimnazjalistów.
W tym roku zadebiutowały uczennice klasy I a naszej szkoły, przygotowując trzy prace. Karolina Pietrzyk z Barbarą Kwaśnicą wykonały "Portret Strażniczki" - pienińskiej sosny na zboczu Sokolicy. Inny zespół: Maria Dyda, Dominika Salamon, Anna Koza i Anna Michałczak zaprojektowały skrzynię z pienińskimi endemitami pt. "Przekazane w depozyt". Duet Dominika Salamon i Anna Koza przygotowały "Portret osobliwy niepylaka apollo."
Werdyktem jury w kategorii - nagroda indywidualna, III miejsce zdobyła praca naszych gimnazjalistek Ani Kozy i Dominiki Salamon "Niepylak apollo -portret osobliwy". Serdecznie gratulujemy!
Ponadto jury doceniło pracę nauczycieli przygotowujących grupę projektową do konkursu i za wzbudzanie u uczniów refleksji o osobistej odpowiedzialności za otaczającą ich przyrodę i konieczności przekazywania swoich doświadczeń następnym pokoleniom, przyznało pani Katarzynie Ciesielce i pani Jadwidze Zachwiei II nagrodę za projekt "Skarby przyrody pienińskiej".
Najlepsze, nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne (w tym naszych uczennic) zostaną zaprezentowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na wystawie, której otwarcie zaplanowano na 15 maja 2015 r. Wydarzeniu będzie towarzyszyć katalog cyfrowy. Znajdą się w nim, oprócz prac plastycznych, także opisy nagrodzonych projektów. Bardzo cieszymy się, że wspólna praca uczniów i nauczycieli została doceniona.
Autor: K.Ciesielka, J.Zachwieja