Turystyczny zlot czyli IX Zimowy Zjazd Górski w Pieninach

Fot. Magdalena i Janusz Wojtarowicz 2014.02.25 15:33 / news / czytano 7478 / opinie 2

W dniach 21-23 lutego odbywał się IX Zimowy Zjazd Górski – impreza turystyczna, która co roku organizowana jest w Pieninach. Zjazd ściąga do Pienin miłośników turystyki kwalifikowanej, przewodników górskich i osoby, które lubią wędrować po Pieninach.

Tegoroczny Zjazd zorganizowano w remizie OSP w Jaworkach. Rozpoczął się w piątek wieczorem. Inauguracją imprezy było uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonały wspólnie Anna Mikołajczyk – Szarek i Zofia Klimczak – pierwsza organizatorka i pomysłodawczyni imprezy. Następnie Przemysław Zachura – Asystent Rektora PPWSZ w Nowym Targu odczytał list Jego Magnificencji prof. Iwona Grysa, w którym rektor uczelni gratuluje zjazdowiczom pięknej inicjatywy, jaką jest promocja regionu i turystyki pienińskiej.
 
Spotkanie zawsze jest okazją do wymiany doświadczeń. Podczas prelekcji można się wiele nauczyć i dowiedzieć na temat turystyki wysokogórskiej w Polsce i za granicą, poznać kulturę innych regionów Polski i Europy czy Azji. W piątek można było posłuchać wykładu o Gruzji Agnieszki Trzaski, obejrzeć zdjęcia autorstwa Jakuba Wierzchowskiego prezentujące przepiękne wschody słońca. Mirosław Badzioch opowiedział o Bułgarii. Zwieńczeniem wieczoru był koncert Radka Partyki i zespołu „Zielony Szlak”. W sobotę zorganizowano dwie wycieczki: wcześnie rano na Radziejową i inną – śladami Łemków w stronę Czarnej Wody. Potem rozpoczęły się kolejne prelekcje: Mateusza Dziurskiego relacja z wyprawy w góry Wysp Kanaryjskich, Pawła Charnickiego o górach w filmie, Teresy Ciesielki – zmiany w krajobrazie Pienin, Macieja Demskiego i Przemysława Firleja o Kirgistanie, Andrzeja Głuszka wspomnienie Wojtka Kozuba, Piotra Kłapyty i Wołochach i Jerzego Bogusława – Nowaka o Syberii. Były też prelekcje specjalistyczne: Huberta Klimka o pracy GOPR-u, Grzegorza Fryźlewicza o tym, jak uniknąć urazów podczas górskich wycieczek. W niedzielę po mszy św. grupa zwiedziła kościół w Jaworkach a na zakończenie Zjazdu wyruszyła na wycieczkę w Małe Pieniny. 
 
Za organizację odpowiadali Anna Mikołajczyk-Szarek i Grzegorz Szarek – przewodnicy i fotografowie. Z dużym zaangażowaniem podjęli się tego zadania, we współpracy z Tomaszem Bujoczkiem przygotowali m.in. stronę internetową Zjazdu, wyprodukowali pamiątkowe kubki zjazdowe, wymyślili szereg niespodzianek i konkursów, które towarzyszyły imprezie np. konkurs na hasło zjazdowe. Zwycięskie hasło to: „Ruś z nami!” wymyślone przez Piotra Firleja. 

Partnerami przedsięwzięcia byli Studenckie Koło Przewodników Górskich z Krakowa, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości, Pienińskie Centrum Turystyki, Pieniński Park Narodowy i Urząd Miasta i Gminy Szczawnica.
 
Autor: Agnieszka Stopka / Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Magdalena i Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Piwosz2014.03.01 18:03
Ja też po górach chodzę, co to ma za znaczenie :) Coś pozytywnego się dzieje, to jest ważne.
turysta2014.02.25 21:02
To był zjazd turystów czy piwoszy? Bo po obejrzeniu foto wydaje mi się że tych drugich.....
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij