Wycieczka w góry – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich (art. sponsorowany)

Fot. 2022.03.03 17:19 / news / czytano 747 / opinie 0

Wędrowanie pośród czy u podnóży szczytów Pienin daje mnóstwo satysfakcji, a dla wielu osób jest ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu. Wobec gór trzeba jednak zachować szczególną pokorę i pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jak o nie zadbać? O czym pamiętać w tym kontekście? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.


Planuj
Planowanie zacznij już w domu, zanim wsiądziesz w samochód, autobus czy pociąg. Dokładnie przemyśl, w jaki sposób, w jakich godzinach i za jaką cenę chcesz i możesz dotrzeć w Pieniny, szczególnie jeśli Twój dom znajduje się w dużej odległości. Jeżeli wybierasz się w góry samochodem, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu płynów, oleju i stanu technicznemu. Upewnij się, że auto jest objęte aktualnym ubezpieczeniem, a gdy okaże się, że polisa niedługo się kończy, koniecznie wykup nową. Ile za nią zapłacisz? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu/. Pozostając przy kwestii planowania, nie zapomnij o uprzedniej rezerwacji noclegów. Rzuć też okiem na prognozę pogody, aby widzieć, jakiej aury się spodziewać podczas pobytu w Pieninach.

Zadbaj o zaopatrzenie
Co zabrać ze sobą w góry? Podstawowym wyposażeniem, którego nie może zabraknąć w Twojej torbie, są odpowiednie buty, nadające się do chodzenia po wybranych trasach. Im trudniejsze szlaki wybierasz, tym bardziej profesjonalne powinno być obuwie. Pamiętaj też o papierowej mapie, bo w Pieninach łatwo o utratę zasięgu, co uniemożliwia sprawdzenie trasy w mapach online. Wybierając się na dłuższą wycieczkę, zapakuj odpowiednią ilość wody, jedzenie i latarkę. Jeśli chodzi o ubiór, nawet latem warto mieć na wszelki wypadek nieprzemakalną kurtkę czy płachtę i cieplejszą bluzę. Ponadto przed wejściem na szlak koniecznie zapisz numery ratunkowe do GOPR-u.

Powiadom innych o wycieczce
Wychodząc w Pieniny, zawsze miej z tyłu głowy nawet najgorsze scenariusze, które mogą się przydarzyć. Co prawda takie sytuacje jak zgubienie się czy doznanie obrażeń uniemożliwiających samodzielne poruszanie się zdarzają się rzadko, jednak niekiedy mają miejsce. Dlatego daj znać innym osobom, np. bliskim czy pracownikom hotelu, dokąd się wybierasz, jaką trasą idziesz i kiedy zamierzasz wrócić. Jeżeli z jakichś powodów się spóźnisz, możesz liczyć na kontakt, a w razie konieczności szybkie rozpoczęcie akcji ratowniczej.

Zachowuj się rozsądnie i odpowiedzialnie
Niestety duża część wypadków w Pieninach i innych górach zdarza się z powodu błędów popełnianych przez turystów. Zejście ze szlaku, brak planu, obranie zbyt trudnych celów, nieodpowiednie ubranie, brak wymaganego zaopatrzenia czy ignorowanie ostrzeżeń meteorologicznych to tylko część przykładowych błędów, które mogą skończyć się co najmniej stresem i nerwami. Dlatego zawsze miej respekt wobec majestatu gór i zachowuj się na szlaku w sposób maksymalnie odpowiedzialny.

Wykup ubezpieczenia
Jeżeli chcesz czuć się pewnie niezależnie od sytuacji, wykup ubezpieczenia z myślą o wycieczce w Pieniny. Polecamy następujące polisy:
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – zapewnia odszkodowanie w razie zdarzeń w górach, w wyniku których doszło do uszczerbku na zdrowiu, jego utraty bądź śmierci,
  • koszty leczenia, akcji ratunkowych i zabiegów rehabilitacyjnych wynikających z obrażeń w górach,
  • assistance, które gwarantuje wszechstronną pomoc medyczną, organizacyjną i transportową w razie nieprzewidzianego zdarzenia.
Jeśli zaś zamierzasz dokupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne poza samym OC, znajdziesz i porównasz je w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij