Polacy z rumuńskiej Bukowiny na Polskim Spiszu

Fot. Arch. Organizatora 2015.10.23 09:48 / news / czytano 1766 / opinie 0

W dniu 19 października 2015 r. w Niedzicy gościł polonijny 26-osobowy chór parafialny św. Barbary z Kaczyki na Bukowinie w Rumunii, który wcześniej od 16 do 18 października uczestniczył w XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej "Psalitte Deo" /Śpiewajcie Bogu/ w Kętach.    

Gdy ucichły festiwalowe śpiewy, członkowie chóru zwiedzali Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Zakopane. Na zakończenie ich pobytu w naszym kraju zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnione z nimi małżeństwo z Łapsz Niżnych - Iwonę i Andrzeja Pietkiewiczów - do Niedzicy. Tu zorganizowano dla nich zwiedzanie zapory, hydroelektrowni i zamku "Dunajec", a następnie zaproszono na obiad i spotkanie z wójtem Gminy Łapsze Niżne p. Jakubem Jamrozem i przewodniczącą Rady Gminy p. Heleną Klimczak.
 
Goście z Rumunii dali próbkę swych wokalnych możliwości zarówno w hali maszyn niedzickiej elektrowni jak i podczas wieczornego spotkania z przedstawicielami łapszańskich władz samorządowych. W trakcie tego spotkania, które upłynęło w niezwykle przyjaznej i swobodnej atmosferze, omawiano plany dalszej współpracy z Polonią na Bukowinie, m. in. zorganizowanie wakacyjnej wymiany kolonijnej dzieci i młodzieży. Do współdziałania w tym zakresie obiecał efektywnie włączyć się burmistrz Zakopanego p. Leszek Dorula, z którym tego samego dnia rano zaaranżowaliśmy spotkanie naszych gości z Rumunii w Urzędzie Miasta w Zakopanem.
 
Zmęczeni bogatym programem i wzruszeni do łez nasi goście opuszczali kraj swych przodków utwierdzeni w przekonaniu, że mają tu prawdziwych przyjaciół.
Autor: Andrzej Pietkiewicz
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij