Budżety na 2014 rok przyjęte. Prezentujemy główne inwestycje samorządów.

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.12.31 21:25 / news / czytano 3944 / opinie 0

Wartość budżetów lokalnych samorządów to przedział od 20 do 33,5 mln złotych. Najwięcej na inwestycje wyda Szczawnica ponad 13,5 mln złotych, połowę z tego Łapsze Niżne, a najmniej zainwestuje Ochotnica Dolna.

Budżety gmin Ochotnica Dolna, Czorsztyn, Łapsze Niżne oraz miasta i gminy Szczawnica na rok 2014 oscylują w granicach 26-33 mln zł, tylko krościeńska gmina ma budżet na poziomie 20 mln. 

W Szczawnicy na budowę parkingu w Pieniach przy ulicy Flisackiej przeznaczono w budżecie ponad 5 mln zł, 4,5 mln na rozbudowę systemu wodnokanalizacyjnego Szczawnicy i Spiskiej Beli jako elementu ochrony środowiska i budowę wspólnej oferty turystycznej. Szczawnica przewiduje na 2014 rok deficyt budżetowy około 2 mln zł, który pokryty zostanie z zaciągniętych pożyczek i kredytów. Łączny budżet Szczawnicy to kwota ponad 33 mln zł.

Łapsze Niżne z budżetem 30 mln zł przeznaczą na wydatki inwestycyjne kwotę w wysokości 7 mln zł. Głównie na montaż solarów na dachach domów osób fizycznych, dokończenie projektu modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Krymerwizie, remont remiz strażackich w Niedzicy - Zamek lub Falsztynie (150 tys. zł). W 2014 roku gmina rozpocznie wymianę taboru samochodów strażackich - co roku każda jednostka gminna otrzyma 300 tys. zł na zakup nowszego samochodu ciężkiego lub średniego. W roku 2014  kwota  ta trafi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kacwinie.

- Mamy budżet na miarę możliwości. Kończymy dużo projektów, a jeden za 1,3 mln zaczynamy, czyli remont starej szkoły w Kacwinie z partnerem wiodącym, którym jest Spišská Stará Ves.  Mamy również nadzieję, że otrzymamy dofinansowanie do przebudowy i modernizacji drogi w Niedzicy (1,4 mln zł)  - mówi Paweł Dziuban Wójt Gminy Łapsze Niżne. 

Krościenko nad Dunajcem posiada najniższy budżet wśród lokalnych gmin. Wydatki prawie 20 mln zł z deficytem budżetowym na ponad 860 tys. zł, który pokryty zostanie środkami z zaciągniętych kredytów. Wydatki na przewidywane inwestycje w roku 2014 to kwota ponad 2,7 mln zł i będzie to przede wszystkim budowa kanalizacji sanitarnej w Grywałdzie za 300 tys. zł, przebudowa obustronna chodnika przy ulicy Jagiellońskiej w Krościenku n/D za 500 tys. zł, budowa sali gimnastycznej w Krośnicy za 800 tys. zł, remont szkoły podstawowej w Krościenku n/D za 100 tys. zł.

Czorsztyn przyjął budżet w wysokości ponad 26 mln zł z nadwyżką budżetową ponad 1,7 mln zł, którą przeznaczy na spłatę zaciągniętych kredytów w latach poprzednich oraz wykup obligacji. Inwestycje zaplanowano w czorsztyńskiej gminie na kwotę ponad 6,6 mln zł głównie na: budowę centralnego systemu ciepłowniczego obiektów użyteczności publicznej wykorzystujące odnawialne źródła energii w Maniowach - ponad 4,4 mln zł, ponad 1,2 mln zł na termomodernizację wraz z wymiana źródła ciepła na biomasową w budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych i budowę dwóch boisk sportowych wielofunkcyjnych ze sztuczną trawą, każde za kwotę ponad 150 tys. zł w Sromowcach Niżnych i Wyżnych.   
 
Ochotnica Dolna z budżetem ponad 26 mln zł na inwestycje wyda w roku 2014 tylko ponad 1,7 mln zł. Nadwyżka budżetowa w wysokości 1,58 mln zł przeznaczona zostanie podobnie jak w Czorsztynie na spłatę pożyczek zaciągniętych w latach poprzednich. Z czego najwięcej wydane zostanie na kontynuowanie prac mających rozwiązać gospodarkę ściekową - 500 tys. zł, na na drogi publiczne gminne około 350 tys. zł, odnawialne źródła energii prawie 300 tys.  zł i na kulturę - budowę amfiteatru wraz z zapleczem przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej.

- Mało przeznaczamy w tym roku na inwestycje z tego względu, że wiele z nich zakończyło się teraz i realizowane były one z naboru wniosków na lata  2007-2013 - wyjaśnia Kazimierz Konopka Wójt Gminy z Ochotnicy Dolnej.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij