Ciekawostki historyczne Pienin Krzysztofa Kopra - Straż Ogniowa w Krościenku

Fot. Arch. K.Kopra 2022.01.18 08:56 / news / czytano 1117 / opinie 0

Niebezpieczeństwo pożarów towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna... Dziś jest znacząco ograniczone przez coraz wytrzymalsze materiały budowlane, nowoczesne systemy alarmowe, piorunochrony, czujniki dymu oraz szybko spieszącą z pomocą, dobrze wyszkoloną i wyposażoną straż pożarną.

Autor Krzysztof Koper - historyk, autor książki "Z dziejów Krościenka nad Dunajcem", pasjonat Pienin, nauczyciel mającym świetne pióro i dar opowiadania historii.

Przed wiekami i jeszcze nawet przed stu laty dochodziło do prawdziwych dramatów, nie tylko całych wsi, ale przede wszystkim miast, które z racji swojej zwartej zabudowy bardzo często padały ofiarą niszczycielskiego żywiołu. Pustoszył on doszczętnie budynki przy poszczególnych ulicach oraz całe kwartały dzielnic, a ustawał zazwyczaj dopiero po całkowitym wypaleniu zabudowy lub w momencie pojawienia się intensywnego deszczu.

Tak było choćby w lipcu 1850 r., kiedy niemal całkowicie spłonęła południowa część Starego Miasta w Krakowie oraz kwietniu 1894 r., kiedy praktycznie przestało istnieć centrum Nowego Sącza zniszczone przez ogień podsycany niemal huraganowym wiatrem. Miotał on płomienie na duże odległości, uniemożliwiając jakąkolwiek skoordynowaną akcję ratowniczą.

Jeszcze wcześniej (1795 r.) niszczycielski żywioł nie oszczędził zabudowy Starego Sącza włącznie z rynkiem i ratuszem (trzy ogromne pożary w jednym roku!), zaś w maju 1854 r. praktycznie unicestwił Szczawnicę Niżną. W listopadzie 1854 r. niemal doszczętnie spłonęła Hałuszowa, w kwietniu 1894 r. większość zabudowy Sromowiec Niżnych, z kolei w sierpniu 1935 r. centrum Grywałdu.

Chaos, rozpacz, bezsilność, ofiary w ludziach, brak sprzÄ™tu i umiejÄ™tnego kierowania obronÄ… - tak zazwyczaj wyglÄ…daÅ‚a wiÄ™kszość ówczesnych akcji ratowniczych opartych na przypadkowoÅ›ci i spontanicznym pospolitym ruszeniu. 

W 1854 r. władze Wysokiego Krajowego Prezydium we Lwowie, świadome problemu wielkich strat i licznych ofiar ogromnej ilości pożarów w Galicji (zwłaszcza po tragicznym pożarze Krakowa w 1850 r.), organizują pierwszy na wpół profesjonalny system do walki z ogniem także na prowincji. Otóż każda gmina (wówczas każda wieś) została zobowiązana do obowiązkowego zgromadzenia tzw. "rekwizytów ogniowych" tj: konewek, osęk, beczek na wodę, drabin, siekier i ręcznych latarni. Każdy bez wyjątku dom musiał posiadać przynajmniej dwa z w/w narzędzi, co corocznie sprawdzała specjalna gminna komisja.

Druga część wspomnianego zarzÄ…dzenia zawieraÅ‚a nakaz o obowiÄ…zku powoÅ‚ania drużyn ratowniczych opartych na archaicznym systemie dziesiÄ…tek. Otóż wszystkich zdrowych i sprawnych mężczyzn (choć zdarzaÅ‚y siÄ™ również kobiety) dzielono na grupy sÄ…siedzkie pod przywództwem 

"dziesiÄ™tnika", czyli najbardziej odpowiedzialnego i cieszÄ…cego siÄ™ powszechnym szacunkiem gospodarza, po czym każdemu przypisywano okreÅ›lony typ "rekwizytów ogniowych", które musiaÅ‚ trzymać w gotowoÅ›ci koÅ‚o domu i obowiÄ…zkowo stawić siÄ™ z nimi na miejscu pożaru. 

Na podstawie archiwaliów dotyczących Krościenka wiadomo, iż w 1856 r. zorganiowanych było już 20 numerowanych "dziesiątek", czyli w sumie 200 ratowników pod rozkazami 20 "dziesiętników" (dziesiątki od numeru XV do XX działać miały na Zawodziu, a nr XIV na Kozłeczyźnie).

Walka z żywiołem ognia stała się łatwiejsza, ponieważ ten rodzaj samoobrony wprowadzał nową jakość działań opartą na czytelnym podziale ról i obowiązków, zdyscyplinowaniu potencjalnych ratowników oraz był gwarancją realnego wykorzystania odpowiednich przyrządów do walki z ogniem.





Autor: Krzysztof Koper / oprac. red.
Źródło: Wielki pożar Krakowa w lipcu 1850 r.; mal. Teodor B. Stachowicz, cyt. za. www.starykrakow.com.pl
Zdjęcia: Arch. K.Kopra
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij