2018.11.02 15:40 / news / czytano 2340 / opinie 0
Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko niektóre szkodliwe związki, jakie powstają przy spalaniu w przydomowych paleniskach odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych.
Domowe kotłownie opalane węglem, a przy okazji też domowymi resztkami to wciąż najpopularniejszy sposób na ogrzewanie, sposób najtańszy i niestety też najmniej ekologiczny.
- Wraz z początkiem nowego sezonu grzewczego planujemy kontrole domowych palenisk przez Straż Miejską w Szczawnicy. Strażnicy w godzinach popołudniowych i przy okazji patroli na terenie Miasta i Gminy w przypadku zaobserwowania przypadków znacznego zanieczyszczania powietrza dokonają kontroli instalacji oraz jakości tzw. „paliwa” - zapowiada burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.
Posiadane upoważnienia funkcjonariuszy na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska uprawniają do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane np. odpady. Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Obowiązujące przepisy mówią , że osoba która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Inicjatywa związana z kontrolami może również posłużyć do pomocy dla mieszkańców, którzy dotychczas nie uporali się z problemem niskiej emisji. W ostatnim okresie pojawiła się możliwość skorzystania np. z programu rządowego „Czyste powietrze” skierowanego m.in. do właścicieli gospodarstw domowych na zaspokojenie potrzeb związanych z termomodernizacją, wymianą źródeł ciepła.
W przypadku zainteresowania pracownicy urzędu służą pomocą przy skompletowaniu niezbędnych dokumentów i złożeniu wniosku.
Autor: Oprac. red.
Źródło: FB burmistrza Niezgody