Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Fot. 2024.06.01 09:06 / news / czytano 319 / opinie 0

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać?

Kto może głosować w eurowyborach?
Prawo wybierania posłów do europarlamentu ma obywatel polski, który:
  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Urzędy gmin sporządzają spisy wyborców. W spisie sporządzanym dla stałego obwodu głosowania jest ujęty wyborca zameldowany na pobyt stały na obszarze danej gminy. Znajdzie się tu również wyborca ujęty na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Dotyczy to też wyborcy nigdzie niezamieszkałego stale przebywającego na obszarze danej gminy, który na własny wniosek został ujęty w CRW w stałym obwodzie głosowania na obszarze tej gminy.

Jak głosować do europarlamentu poza miejscem zamieszkania?
Co zatem zrobić, jeśli chcemy zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania? W sytuacji, gdy zamierzamy zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, możemy zawnioskować o zaświadczenie o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
WAŻNE
Należy jednak pamiętać o terminie. Wniosek o wydanie zaświadczenie można złożyć jeszcze w urzędzie gminy (dowolnie wybranym) do 6 czerwca 2024 r. Wyborca, któremu wydano takie zaświadczenie, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.
 
„Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania”- podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza w swoim komunikacie.

Istnieje też możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to m.in. wyborców czasowo przebywających poza miejscem zameldowania na pobyt stały, w tym wyborców zameldowanych na pobyt czasowy. Wniosek o zmianę miejsca głosowania składa się od 26 kwietnia do 6 czerwca 2024 r.:
  • w tradycyjnej papierowej formie do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów lub 
  • w postaci elektronicznej na stronie internetowej gov.pl.
Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.
 
Jak głosuje w kraju wyborca zamieszkały za granicą?
Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. wniosek o zmianę miejsca głosowania. 
Istnieje też możliwość głosowania na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.

Jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosują osoby niepełnosprawne?
Przepisy przewidują szereg udogodnień dla wyborców niepełnosprawnych oraz wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Jest to m.in. prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego i transportu powrotnego, prawo do głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, oddania głosu w lokalu wyborczym przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych itp. W przypadku takich osób warto jednak pamiętać o terminach. 

PRZYKŁAD
Przykładowo tylko do 27 maja 2024 r. można zgłosić zamiar skorzystania z z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego.

Pamiętajmy, iż wyborca niepełnosprawny oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 60 lat ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w danej gminie, ma prawo do uzyskiwania informacji m.in. o warunkach i formach głosowania. Na wniosek takiego wyborcy informacje te przekazuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta telefonicznie lub w materiałach informacyjnych.
 
Co warto wiedzieć o wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.?
  • Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 r. w godz. 7:00-21:00;
  • Wyborcy wybiorą 53 posłów do Parlamentu Europejskiego;
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym;
  • W wyborach do Parlamentu Europejskiego karta do głosowania może w razie potrzeby składać się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, trwale połączonych kartek;
  • Znak „x”, który jest kluczowy dla oddania ważnego głosu oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.





Autor: oprac.red.
Źródło: infor.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij