Gmina Ochotnica poradziła sobie z kłopotem przeterminowanych leków

Fot. 2019.05.04 16:37 / news / czytano 1186 / opinie 0

W aptekach w Tylmanowej i Ochotnicy stoją pojemniki, do którego można wrzucać przeterminowane leki. Farmaceuci apelują, by nie pozbywać się ich w inny sposób. 

Wójt Gminy Ochotnica Dolna informuje, że w każdej aptece na terenie Gminy, powstały specjalne punkty zbiórki przeterminowanych leków. W aptekach umieszczono pojemniki przeznaczone do tego celu. Można do nich bezpłatnie i legalnie wrzucać wszystkie leki, po upływie terminu ważności oraz opakowania po lekach.

Leki zawierają substancje wpływające negatywnie na środowisko naturalne, a nawet zdrowie i życie ludzi. Związki chemiczne zawarte w lekach działają niszcząco na glebę i wodę, zatruwają żyjące w nich rośliny i zwierzęta, a ich działanie jest trwałe – nawet przez kilkadziesiąt lat. Z tego powodu nie wolno wyrzucać leków wraz z innymi odpadami komunalnymi do przydomowych koszy. Substancje te wymagają oddzielnej, kontrolowanej zbiórki i właściwego unieszkodliwienia.
 
Warto pamiętać, że nie należy wyrzucać leków do toalety ani odpływu umywalki czy wanny niezależnie od formy leku (np. w kroplach lub syropie). Oczyszczalnie nie są w stanie odfiltrować ze ścieków substancji zawartych w lekach. Rozpuszczone leki wpływają w ten sposób do rzek i przenikają do wód gruntowych.
Autor: Oprac. red.
Źródło: Arch. UG Ochotnica Dolna, oddamodpady
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij