Źródło: http://cyfryzacja.gov.pl
Naziemna telewizja analogowa jest wyÅ‚Ä…czana w 7 etapach, nasz region zostanie odÅ‚Ä…czony za okoÅ‚o miesiÄ…c. Zarówno nadawcy komercyjni jak i nadawca publiczny zobowiÄ…zani sÄ… do równoczesnego wyÅ‚Ä…czania swoich emisji analogowych.
Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić bÄ™dzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stajÄ… siÄ™ ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych wspóÅ‚czesnych cyfrowych systemów Å‚Ä…cznoÅ›ci radiowej, wykorzystujÄ… niewspóÅ‚miernie dużo zasobów czÄ™stotliwoÅ›ci.
Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:
Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie sÄ… zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… zastosowania jednego z dwóch rozwiÄ…zaÅ„:
1) doÅ‚Ä…czenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urzÄ…dzenia umożliwiajÄ…cego odbiór sygnaÅ‚u cyfrowego (tj. urzÄ…dzenia konsumenckiego sÅ‚użącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem,
2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).
Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.
Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.
Posiadacze STB bÄ…dź telewizorów obsÅ‚ugujÄ…cych tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogÄ… zakupić moduÅ‚ CI, który sÅ‚uży do konwersji sygnaÅ‚u zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzÄ™t musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Niestety wystÄ™pujÄ… w tym przypadku pewne ograniczenia – nie wszystkie moduÅ‚y wspóÅ‚pracujÄ… ze wszystkimi rodzajami STB – przed zakupem należy siÄ™ skonsultować ze sprzedawcÄ…. Koszt takiego moduÅ‚u CI wynosi okoÅ‚o 150-200zÅ‚.
Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.
STB zalicza się do sprzętu RTV. W związku z tym powinien być dostępny w sklepach prowadzących sprzedaż urządzeń elektronicznych.
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy TV:
reklama
reklama