Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Po rozbudowie Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, w nowej części magistratu, znajdują się pomieszczenia Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, archiwum dokumentów, punkt do obsługi klienta niepełnosprawnego i sala konferencyjna.
Wstęgę symbolicznie przecięli Grzegorz Niezgoda włodarz Szczawnicy, proboszcz parafii ks. Tomasz Kudroń, który dokonał również poświęcenia budynku i wszystkich znajdujących się w nim pomieszczeń, Kazimierz Zachwieja przewodniczący Rady Miejskiej, Lidia Misztal kierownik MOPS oraz wykonawca inwestycji Robert Szczepaniak.
Ponadto w uroczystości udział wzięli Bogusław Waksmundzki Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Stanisław Jurkowski wójt Gminy Ochotnica Dolna, Rafał Jandura wicewójt Gminy Czorsztyn, Michał Janerko komendant komisariatu policji w Krościenku n.D, radni, kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu Szczawnicy i delegacja pracowników urzędu.
Zebrani obejrzeli krótki film przybliżający historię rozbudowy nowej części urzędu, która rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Całkowity koszt inwestycji to kwota ponad 1,1 mln złotych z czego ponad 800 tys. złotych Szczawnica pozyskała z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Projekt rozbudowy Urzędu Miasta to projekt z lat 2002-2004, który został zlecony przez ówczesnego burmistrza Romana Trojnarskiego. W niewielkim stopniu zaadoptowany i zmieniony przez obecne władze Szczawnicy, by mógł zostać rozbudowany o Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wniosek złożony został w 2009 roku, jednak od razu nie został zakwalifikowany do dofinansowania. Z listy rezerwowej kwalifikację otrzymał dopiero w 2014 roku.
- Zdajemy sobie sprawę, że każde rozbudowy i inwestycje związana z wygodą urzędników są dosyć trudno akceptowane społecznie, dlatego dopiero możliwość uzyskania znacznego dofinansowania pozwoliła na uporanie się z tą inwestycją. Wkład własny nie stanowił dużego ciężaru dla budżetu miasta - tłumaczył Niezgoda.
Lidia Misztal kierownik MOPS wspominała o tym, że ośrodek w swojej historii znajdował się w kilku miejscach w Szczawnicy, projekt realizacji inwestycji chociaż wydawał się nierealny w końcu zaistniał.
- Jesteśmy dla ludzi, a teraz dostęp do nas jest łatwiejszy. Jest podjazd do budynku, matka z dzieckiem może załatwić formalności oraz osoby niepełnosprawne, w poprzedniej siedzibie schody były poważną barierą - podkreślała kierownik.
W nowej siedzibie jest kącik dla dzieci, by rodzicom, opiekunom było łatwiej załatwiać sprawy. Ściany pomieszczeń zdobią energetyzujące prace wychowanków Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczawnicy oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy.
Uroczystość, prowadzoną przez Piotra Gąsienicę kierownika szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury, uświetniła gra kapeli "Białopotocanie" oraz występ grupy wokalnej z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina filia w Szczawnicy oraz członkiń zespołu "Juhasy" pod kierownictwem Ewy Zachwiei.
reklama
reklama