2025.03.12 20:57 / news / czytano 387 / opinie 0
Gmina Ochotnica Dolna jako pierwsza rozpoczyna realizację nałożonych na samorządy wymogów dotyczących bezpieczeństwa.
Zgodnie z ustawą do zadań samorządów należy: zapewnienie bezpieczeństwa, wykrywanie i rozpoznawanie zagrożeń, zapewnienie warunków do ochrony ludności. Są też odpowiedzialne za ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach, tworzenie zasobów ochrony ludności oraz przygotowanie ich do funkcjonowania jako obrony cywilnej w czasie stanu wojennego lub wojny. Ustawa opiera się bowiem na zasadzie, że w czasie godziny „W” struktury ochrony ludności mają przekształcić się w struktury obrony cywilnej.
Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2025 r.
Tadeusz Królczyk, wójt Gminy Ochotnica Dolna przekazał na swoim profilu w mediach społecznościowych:
"System ochrony ludności jest kluczowy, aby skutecznie radzić sobie zarówno z zagrożeniami, które dobrze znamy - jak choćby błyskawiczne powodzie często nawiedzające naszą gminę - jak i tymi, które mogą się pojawić w przyszłości, np. wielkopowierzchniowymi pożarami lasów czy wojną.
Nie ma co ukrywać, że głównym celem uchwalenia ustawy o ochronie ludności jest przygotowanie państwa na ewentualność wojny. Z rozmów, jakie odbyłem, wynika, że my - mieszkańcy Ochotnicy i Tylmanowej - traktujemy te zagrożenia bardzo poważnie. II wojna światowa na trwałe odcisnęła piętno na naszej społeczności i jest obecna w tzw. pamięci naszych mieszkańców.
Obserwując trwającą od trzech lat wojnę na Ukrainie oraz coraz mniej przewidywalną sytuację geopolityczną, musimy podejść do tego tematu z pełną odpowiedzialnością. Każde państwo, którego nadrzędnym obowiązkiem jest ochrona obywateli, powinno przygotować się na każdy możliwy scenariusz - z wojną włącznie.
Gmina to podstawowa komórka systemu odporności państwa. Każdy z nas ma swoją rolę w budowaniu tego systemu.
Ustawa o ochronie ludności, przyjęta przez Sejm, nakłada na mnie - jako wójta - konkretne i liczne obowiązki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. Zamierzam z tych obowiązków wywiązać się w 100%. Oczekując na rozporządzenia do tej ustawy, chcemy opracować i wdrożyć w naszej gminie modelowy system ochrony ludności, który mógłby być wzorcowy dla gmin górskich.
Z tego powodu podczas ostatniej sesji Rady Gminy poinformowałem o przeznaczeniu dodatkowych środków (100 tys. zł) z rezerwy własnej na szkolenia oraz podstawowe elementy związane z budową gminnego systemu.
Już rozpoczęliśmy pierwsze konsultacje wewnętrzne z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, które będą fundamentem tego systemu, a także z pracownikami Urzędu Gminy, jednostek organizacyjnych oraz rad sołeckich. Podkreślić jednak muszę, że w tym systemie ważną rolę do odegrania ma każdy mieszkaniec. Z tego powodu liczę na zrozumienie i zaangażowanie każdego z Was w budowę bezpiecznej i odpornej na kryzysy społeczności".