Odbudowa uszkodzonego mostu na potoku Grajcarek w miejscowości Jaworki

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2015.10.24 14:14 / news / czytano 3995 / opinie 0

Miasto i Gmina Szczawnica otrzymało z rezerwy ogólnej budżetu państwa środki na dofinansowanie projektu infrastrukturalnego dotyczącego przebudowy mostu na drodze gminnej w Jaworkach, zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Restauracji „Bacówka”.

- Istniejący most znajduje się w ciągu ul. Czarna Woda i składa się z jednego przęsła o konstrukcji stalowej opartej na przyczółkach masywnych zatopionych. Nawierzchnia wykonana jest z drewnianej dyliny. Ogólny stan techniczny obiektu pozwala dopuszczać ruch samochodowy o ograniczonym tonażu natomiast koniecznym jest gruntowna przebudowa mostu nie tylko z uwagi na jego zły stan techniczny, ale również z uwagi na konieczność polepszenia jego parametrów technicznych. Teren sołectwa Jaworki i ulicy Czarna Woda to rejon gminy o dużym potencjale turystycznym i dużych możliwościach kontynuacji rozwoju budownictwa jednorodzinnego i obiektów związanych z obsługą ruchu turystycznego. Bezpośrednie sąsiedztwo unikatowych terenów przyrodniczo - krajobrazowych ze znanymi nie tylko w Polsce atrakcjami, jakimi są Wąwóz Homole, rezerwaty Biała Woda i Zaskalnik oraz bezpośrednie sąsiedztwo Popradzkiego Parku Krajobrazowego i Pienińskiego Parku Narodowego wpływają na coroczny znaczny wzrost ruchu turystycznego, co determinuje kolejne inwestycje Miasta i Gminy w tej miejscowości. Ponadto zagrożenie zamknięcia mostu z uwagi na zły stan techniczny zarówno przyczółków jak i części konstrukcyjnej płyty jezdnej może w przyszłości pozbawić jedynego, możliwego dojazdu do znacznej części miejscowości Jaworki w tym strategicznych dla gminy obiektów takich jak – straż pożarna, szkoła muzyczna, ujęcia wody na potoku Czarna Woda - mówi Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Mając na względzie konieczność zakończenia realizacji inwestycji a tym samym rozliczenia finansowego projektu do końca br., w miniony wtorek (20 października br.) ogłoszono przetarg na wykonanie robót budowlanych w ramach zadania pod nazwą „Odbudowa uszkodzonego mostu na potoku Grajcarek w miejscowości Jaworki”.

Przedmiot zamówienia obejmie m. in. rozbiórkę istniejącego obiektu mostowego oraz budowę nowego, jednoprzęsłowego mostu o długości blisko 16,2 m i całkowitej szerokości 8,70 m wraz z oświetleniem a także umocnienie skarp potoku oraz wykonanie dojazdów.

- Podjęta przez nas decyzja o realizacji obiektu mostowego w Jaworkach wiąże się z dużym ryzykiem. Ryzyko związane jest zarówno z niewiadomym na chwilę obecną zainteresowaniem potencjalnych wykonawców, jak również z krótkim terminem realizacji inwestycji i rozliczeniem przyznanej dotacji tj. do końca bieżącego roku - dodaje Burmistrz.

Planowany termin zakończenia inwestycji przewidziany został na 15 grudnia 2015 r.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij