Odcięta gałąź sosny z Sokolicy

Fot. Janusz Wojtarowicz 2018.09.10 14:58 / news / czytano 6969 / opinie 0

Odwiedzający Sokolicę w Pieninach nadal mogą cieszyć się przepięknym widokiem ze szczytu, choć u stóp reliktowej sosny ktoś pokusił się o zapalenie znicza i przewiesił na barierce czarną żałobną wstążkę.

Niestety nie udało się uratować uszkodzonej gałęzi sosny z Sokolicy. Od dzisiaj odwiedzający szczyt zobaczą drzewko bez jednej gałęzi, która została odcięta. 

Przypomnijmy. Sosna została mocno uszkodzona 6 września podczas akcji ratowniczej z udziałem śmigłowca TOPR-u. Starania pracowników Pienińskiego Parku Narodowego wraz ze specjalistami dendrologami i chirurgami drzew nie przyniosły happy endu.

Aktualizacja 18:48

Komunikat ze strony Pienińskiego Parku Narodowego:

W sobotę i niedzielę (8-9 września br.), w obecności strażnika Straży Parku PPN, na szczyt Sokolicy udali się specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą bonsai. W trakcie szczegółowych oględzin okazało się, że stan uszkodzenia korony jest poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane w dniu poprzednim. Podczas pobytu na miejscu i bieżących konsultacji stwierdzono, że pozostawienie złamanej gałęzi sosny zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi. W związku z powyższym podjęto decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi. Złamany fragment korony zdeponowano w dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego. Zostanie on poddany badaniom (m.in. dendrochronologicznym) i konserwacji. Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego docenia troskę oraz pragnie podziękować wszystkim tym, którzy śledzą ostatnie wydarzenia związane z nieszczęśliwym wypadkiem na Sokolicy.

Autor: mw
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij