Park Geologiczny w Pienińskim Pasie Skałkowym

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.07.03 16:06 / news / czytano 3951 / opinie 0

Z pomysłem utworzenia takiego turystycznego parku wystąpiły władze Starostwa Nowotarskiego. Samorządowcy z Gminy Czorsztyn chętnie poszukają miejsca na terenie swojej gminy dla utworzenia tego rodzaju ścieżki edukacyjnej.

- Trzeba znaleźć i wydzielić miejsce, obszar na terenie Pienińskiego Pasa Skałkowego, by taki turystyczny park geologiczny mógł powstać. Takie miejsce może zostać wskazane na Orawie lub np. w Pieninach - zaznacza Tadeusz Wach wójt Gminy Czorsztyn.

W Parku Geologicznym zgromadzić miałyby się wszystkie skały, które na danym obszarze występują z informacją - co to za skała, kiedy powstała, opis jej składu mineralnego i gdzie ona występuje? Jak podkreśla Wach, przy okazji powstania geoparku mogłaby powstać także jakaś drobna infrastruktura w gminie np. ścieżki czy punkty widokowe. 

W Pienińskim Pasie Skałkowym wyznaczającym granice między Karpatami Zewnętrznymi a Karpatami Wewnętrznymi. Tworzy wygięty na północ łuk o długości ok. 600 km i szerokości od kilkuset metrów do 20 km, od okolic Wiednia aż po Karpaty Marmaroskie w Rumunii. W granicach Polski ma on ok. 50 km długości i do 6 km szerokości. W jego skład wchodzą (w kierunku od zachodu na wschód): Skalice Nowotarskie, Pieniny Spiskie, Pieniny Czorsztyńskie, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny. Rozpoczyna się w okolicach wsi Stare Bystre na zachód od Nowego Targu. Najstarsze skały znajdujące się na terenie pasa pochodzą ze środkowej jury do górnej kredy. Pieniński Pas Skałkowy zbudowany jest ze skał mało odpornych na wietrzenie takich jak: wapienie, margle, łupki ilaste i iłowe kredowe, wśród których występują łuski, bryły lub soczewki odporniejszych wapieni jurajskich.

Fotografia: Hala Majerz - w Pieninach Właściwych, w zachodniej części Pienin Czorsztyńskich

Autor: Oprac. red.
Źródło: pl.wikipedia.org
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij