Konsultacji w sprawie przebiegu kolei gondolowej nie będzie

2023.03.28 15:43 / news / czytano 851 / opinie 0

Część radnych z Krościenka chciało konsultacji społecznych w zakresie przebiegu kolei gondolowej. Niestety projekt uchwały został odrzucony przez radnych sympatyzujących z wójtem.

Konsultacje społeczne to dialog Urzędu z mieszkankami i mieszkańcami, który towarzyszy procesowi podejmowania decyzji. Ale nie w Krościenku! Ani wójt Jan Dyda, ani część radnych nie widzi potrzeby zapytania mieszkańców, co myślą na temat planowanego przebiegu kolejki gondolowej w Pieninach.

O sprawie planowanej inwestycji pisaliśmy TUTAJ

Podczas ostatniej sesji przewodniczący rady gminy Stanisław Gabryś przedstawił autorski projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Krościenko nad Dunajcem w zakresie lokalizacji i przebiegu kolei linowej stanowiącej element transportu publicznego.

W myśl projektu konsultacje mogły być przeprowadzone w formie badania opinii mieszkańców za pośrednictwem sołtysów oraz w formie zebrań z mieszkańcami poszczególnych sołectw. Zanim radni odrzucili projekt uchwały wywiązała się burzliwa dyskusja.

- Przedstawiony przez wójta projekt przebiegu kolei linowej dla transportu publicznego odbiega diametralnie od wcześniejszych przekazywanych przez wójta informacji (...) Krajobraz naszej miejscowości trwale zmieni się bezpowrotnie, myślę tutaj o podporach, linach łączących i innych elementach technicznych tej infrastruktury, które opasają nasze Krościenko. Podejmując tak ważne decyzje winniśmy je skonsultować z mieszkańcami, tego typu decyzja nie może być podejmowana w wąskim gronie - rozpoczął przewodniczący rady. - Istnieją alternatywne możliwości przeprowadzenia przebiegu kolei, które w dużo mniejszym stopniu będą oddziaływały na własność prywatną naszych mieszkańców i walory krajobrazowe Krościenka. Idąc nad częścią zalesioną na zapleczach naszych sołectw jej oddziaływanie na krajobraz oraz prywatne własności naszych mieszkańców byłoby dużo niższe - kontynuował.

- Przebieg jest cały czas korygowany, próbujemy rozmawiać z ludźmi. Jeśli przyjmiemy studium to ono i tak zostanie wywieszone do konsultacji społecznych, wtedy każdy zainteresowany może zgłaszać swoje uwagi - odpowiadał wójt Jan Dyda.

- Moim zdaniem nie ma zasadności do przeprowadzenia konsultacji odrębnych niż w strategii rozwoju gminy - popierał wójta radny z Krościenka Centrum - Franciszek Plewa.

Przewodniczący rady kilkakrotnie podkreślał, że konsultacje społeczne powinny zostać przeprowadzone przed podjęciem uchwały. - Jest to sprawa ważna z perspektywy nas wszystkich i nie powinniśmy przyjmować, że jesteśmy nieomylni. Mieszkańcy powinni być w pełni poinformowani o przebiegu kolejki, jest to duża inwestycja, z dużym oddziaływaniem - mówił przewodniczący.

Analiza zasadności przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opracowanego przez inżynierów w grudniu 2022 r. nie pozostawia złudzeń. Wynika z niej, że lokalizacja kolei krzesełkowej w terenach przeznaczonych w obowiązujących planach do zabudowy, może powodować ograniczenia w dotychczasowych zasadach ich zagospodarowania.

Autor: MW
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij