Pieniny: Pasterka Ludzi Gór

Fot. Jacek Piotrowski 2016.12.25 13:35 / news / czytano 6949 / opinie 1

W wigilię Bożego Narodzenia o godzinie 21.30 miała miejsce nietypowa Pasterka w bardzo niezwykłym miejscu, bo na Górze Zamkowej w Pieninach. Grupa Grupa Podhalańska GOPR przy współudziale z parafią pw. Wszystkich Świętych zorganizowała po raz pierwszy Pasterkę Ludzi Gór, którą celebrował miejscowy wikariusz ks. Krzysztof Kutek.

Ponad 120 osób z Krościenka nad Dunajcem, Tylki, Szczawnicy, Sromowiec Niżnych i Sromowiec Wyżnych oraz innych okolicznych wiosek modliło się o Boże błogosławieństwo dla ratowników górskich oraz ich rodzin, a także o życie wieczne dla  zmarłych GOPR- owców i ludzi gór.

Tak jak pasterze udali się w nocy do betlejemskiej groty, by zobaczyć nowo-narodzonego Zbawiciela, tak wierni z Pienin i Spisza w nocy udali się do innej groty, Groty Świętej Kingi, by tam powitać przychodzącego Boga. W tym wspaniałym miejscu pięknie brzmiały słowa miejscowej pastorałki:

Hej, ponad regle, turnice, hej, leci z nieba granie.
Hej, przy tak piyknej muzyce, hej, cudne to śpiewanie.
Gdy anioły zaśpiewali „Gloria, gloria!”
Ruszył lud pieniński cały, z nim i ja, z nim i ja.
Królu na niebie i ziemi, nasz wiekuisty Panie
Hej, przyszliśmy tu do Ciebie, hej, sami Krościeńczanie.
My będziemy stać przy Tobie jak granit, jak skała,
By Ci Jezu nieustannie pieśń brzmiała, pieśń brzmiała.
Autor: ks. Krzysztof Kutek
Zdjęcia: Jacek Piotrowski
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

J.Z.2016.12.25 22:12
Bardzo wzruszające. Hej, ponad regle, turnice 1. Hej, ponad regle, turnice, hej, leci z nieba granie. Hej, przy tak piknej muzyce, hej cudne to śpiewanie. Kiej janieli zaśpiywali: „gloryja, gloryja”, Ruszy lud z Podhala cały, z nim i ja, z niem i ja. 2. Królu na niebie i ziemi nas wiekuisty Panie. Hej przyśliśmy tu do Ciebie, hej sycka Podhalanie. Serca nase Tobie w darze składamy, składamy i na kobzie, na fujarce zagramy, zagramy. 3. Spojrzyj na nasom gromade, na nase twarde życie. Hej, jak żyć trzeba daj radę i łaski zlej obficie. My bedziemy stoc przy Tobie jak granit, jak skała. Coby Tobie w każdej dobie pieśń brzmiała, pieśń brzmiała. Wesołych Świąt !
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij