2019.10.25 18:04 / news / czytano 2683 / opinie 0
Sytuacja kryzysowa, pozostawienie w rejonie budynku szkoły nieznanego pojazdu z ładunkiem wybuchowym, pojawienie się obcych osób wywołujących zagrożenie terrorystyczne w obiekcie, symulowane zarzewie dymu (ognia) oraz zagrożenie życia i zdrowia (urazy kończyn, omdlenia) - to scenariusz jaki rozegrał się na terenie Pienińskiej Szkoły Branżowej I st. im. ks. Franciszka Blachnickiego w Szczawnicy.
Mimo, że zaaranżowana sytuacja była tylko fikcją i miała charakter szkoleniowy uczestnicy tego niecodziennego wydarzenia przeżyli chwile grozy i strachu.
Podczas dwudniowego szkolenia jego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zagrożeniami kryzysowymi, w tym profilaktyką antyterrorystyczną oraz sposobami zachowania się i reagowania w sytuacjach alarmowych, a także przećwiczenie współpracy z właściwymi służbami w takich okolicznościach. Omawiano m. in. skalę zdarzeń nadzwyczajnych w placówkach oświatowych wywołanych przez akty terroryzmu, pożar, powódź, skażenie terenu, cyberatak oraz wypadek. Uczestnicy szkolenia mieli także okazję zapoznać się z rodzajami broni palnej i niebezpiecznych narzędzi.
Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży było spotkanie p. Andrzejem Kruczyńskim – oficerem, byłym żołnierzem elitarnej Jednostki Wojskowej GROM, uczestnikiem misji poza granicami kraju, autorem wielu książek.
Drugi dzień szkolenia miał charakter praktyczny. Zaaranżowana sytuacja kryzysowa obejmowała m.in. pozostawienie w rejonie budynku szkoły nieznanego pojazdu z ładunkiem wybuchowym, pojawienie się obcych osób wywołujących zagrożenie terrorystyczne w obiekcie, symulowane zarzewie dymu (ognia) oraz zagrożenie życia i zdrowia (urazy kończyn, omdlenia).
Uczestnicy szkolenia mieli za zadanie znalezienie bezpiecznych miejsc w czasie ataku terrorystycznego, powiadomienie odpowiednich służb w celu wspólnego opanowania zaistniałej sytuacji kryzysowej. Podjęto działania zmierzające do zorganizowania bezpiecznej ewakuacji młodzieży i kadry i udzielania pierwszej pomocy. W sposób praktyczny przećwiczono rozpoznawanie sygnałów alarmowych, powiadamianie służb o zdarzeniu kryzysowym, transport rannych i poszkodowanych.
Partnerami wydarzenia byli: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu, Ochotnicza Straż Pożarna w Szczawnicy, Podhalańska Grupa GOPR Oddział w Szczawnicy oraz Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie.
Źródło: psb.szkolybranzowe.edu.pl
Zdjęcia: Arch. Szkoły