Redyk Wiosenny w Ochotnicy

Fot. 2024.05.14 07:17 / news / czytano 264 / opinie 0

W ubiegłą sobotę w Gminie Ochotnica Dolna świętowano jedno z ważniejszych wydarzeń w roku – Redyk Wiosenny ” Miysanie Owiec”. To niezwykła okazja, która przyciągnęła do miejscowości wielu ludzi, zarówno mieszkańców, jak i turystów, pragnących uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy Świętej w kaplicy w os. Jamne pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Kowalika, podczas której poświęcono wszystkich baców. To był moment pełen skupienia i wspólnoty, oddający hołd tym, którzy od wieków opiekują się naszymi owcami i przekazują tradycję dalej.

Głównym punktem wydarzenia było miysanie owiec – poświęcenie i okadzanie owiec oraz wspólna modlitwa, która łączyła wszystkich obecnych, niezależnie od wieku czy pochodzenia. To wspaniałe doświadczenie jedności z naturą i tradycją.

Po zakończeniu obrządku nadszedł czas na radosne świętowanie, w Bacówce u Bucka pojawiły się regionalne smakołyki, których degustacja była prawdziwą ucztą dla podniebienia. W tle rozbrzmiewała muzyka regionalna, a uczestnicy redyku bawili się w rytmach tradycyjnych tańców, tworząc niezapomnianą atmosferę radości.

Redyk jest niezwykłą okazją do celebrowania naszej bogatej i barwnej tradycji regionalnej. To więcej niż tylko zwykła uroczystość – to czas, kiedy możemy zanurzyć się w historii naszego regionu, ucząc się i pielęgnując przekazywanie z pokolenia na pokolenie zwyczaje i obrzędy.
 
W uroczystości udział wziął Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz Wiesław Maciąga Sołtys Sołectwa Ochotnica Górna.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij