Spotkanie przedstawicieli Samorządowego Kraju Preszowskiego i polskich samorządowców w Nowym Sączu

Fot. Arch. ET 2014.02.11 10:35 / news / czytano 3425 / opinie 0

Transgraniczne inwestycje drogowe, planowane także w Pieninach, to najważniejszy temat, o jakim dyskutowano w czasie roboczego spotkania w Nowym Sączu.

Wśród przedsięwzięć proponowanych przez władze Małopolski znalazły się: modernizacja infrastruktury drogowej, prowadzącej do przejścia granicznego Becherov – Konieczna, budowa drogi Krynica Zdrój – Wysowa Zdrój – Bardejov w tym Wysowa – Blechnarka – Stebnícka Huta, budowa nowego mostu i modernizacja infrastruktury drogowej w rejonie przejścia Łysa Polana, modernizacja drogi wzdłuż rzeki Poprad oraz połączenie drogowe Malý Lipník – Milik oraz modernizacja drogi powiatowej w rejonie przejścia Leluchów – Čirč. Do małopolskich propozycji odniósł się dyrektor Zarządu Dróg Samorządowego Kraju Preszowskiego Vladimir Kozak, który za najbardziej realną i najszybszą do realizacji uznał drogę Gorlice – Bardejov. W pozostałych przypadkach niezbędne są ustalenia dodatkowe: np. ustaleń międzyrządowych będzie wymagać budowa nowego mostu na Łysej Polanie. Dyrektor Vladimir Kozak wskazał inwestycje drogowe w Pieninach, które są kontynuacją projektów z obecnej perspektywy. 

– Jest to projekt, który pozwoli zakończyć remonty dróg po obu stronach Dunajca na terenie Pienińskich Parków Narodowych wraz z dostępem do atrakcji turystycznych na tym terenie. Po polskiej stronie korzysta z tych dróg około 300 tys. turystów korzystających tylko ze spływu Dunajcem - mówi Bogusław Waksmundzki  urzędujący członek zarządu i zarazem przewodniczący Rady Związku Euroregion "Tatry". 

Obowiązki gospodarzy debaty pełnili wicemarszałek Roman Ciepiela i członek Zarządu Stanisław Sorys. Powiat nowotarski reprezentował Bogusław Waksmundzki oraz Robert Waniczek – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

W Nowy Sączu dyskutowano na temat projektów, które mogłyby zostać zrealizowane w przygotowywanym „Programie Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2014 – 2020” (w ramach celu tematycznego „Promowanie zrównoważonego transportu i usuwanie niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych”).

– Analizując dotychczasowe doświadczenia w kolejnej perspektywie finansowej będziemy się starali w większym zakresie realizować projekty współpracy transgranicznej. Dlatego tą przyszłą perspektywę finansową musimy przygotować tak, aby w sposób bardzo racjonalny je wykorzystać  – mówił Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, który przedstawił założenia Programu Współpracy Transgranicznej.
 
Prawdopodobnie na program zostanie przeznaczona kwota porównywalna do perspektywy 2007 – 2013, czyli ok. 150 mln euro. Wspólna polsko-słowacka grupa robocza pracuje nad dokumentami programowymi. Na przełomie marca i kwietnia tego roku planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych programu, który w I połowie 2014 r. zostanie przesłany do Komisji Europejskiej. Pierwszy nabór będzie miał miejsce na przełomie 2014/2015 roku. Zarząd WM ogłosił już otwarty nabór na propozycje wspólnych polsko–słowackich projektów transgranicznych, realizowanych przez podmioty w Województwie Małopolskim w partnerstwie z podmiotem z Kraju Preszowskiego lub Żylińskiego (oraz powiatu Spišská Nová Ves), którego celem było zebranie propozycji projektów, które mogą być wdrażane w przyszłym Programie, a także zdefiniowanie potencjalnych projektów flagowych. W terminie od 10 grudnia 2013 r. do 20 stycznia 2014 r. wpłynęło 137 propozycji projektów, w tym: 84 dotyczące dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i turystyki, 41 dotyczących edukacji, kształcenia i szkoleń oraz 12 dotyczących infrastruktury drogowej, komunikacyjnej i transportu publicznego.




Autor: Oprac. red.
Źródło: euroregion-tatry.eu
Zdjęcia: Arch. ET
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij