Zdjęcia: AS
Podczas poniedziałkowego wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej Szczawnicy dyskutowano nad planem rozwoju uzdrowiska na lata 2016-2023. Projekt dokumentu przedstawił zebranym Grzegorz Godziek, ekspert z krakowskiej firmy ProRegio.
Plan rozwoju uzdrowiska jako dokument strategiczny powstał w oparciu o zamierzone przez samorząd i inne lokalne instytucje działania mające na celu poprawę infrastruktury i atrakcyjności turystycznej miasta Szczawnica, zaakcentowanie jej walorów przyrodniczych, rekreacyjnych i dziedzictwa kulturowego. Do planu wchodzą także projekty i pomysły miejscowych przedsiębiorców.
Spotkanie informacyjne odbyło się w Szczawnicy w marcu br. Podmioty wówczas zainteresowane tematem, potwierdziły chęć udziału w PRU zgłaszając obecnie projekty takie jak: budowa tężni solankowej, a także siłowni zewnętrznej, kwitnących ogrodów i parkingu w Uzdrowisku Szczawnica; budowa i modernizacja bazy zabiegowej z reorganizacją gabinetów w istniejącej części w Sanatorium Uzdrowiskowym Solar w Szczawnicy - etap II projektu; budowa centralnej przychodni uzdrowiskowej wraz z basenem leczniczym ZPL w Szczawnicy, budowa Uzdrowiskowego Centrum Zabiegowego ZPL w Szczawnicy; dwa zadania dotyczące modernizacji i rozbudowy sanatoriów - dotyczą obiektu Hutnik i obiektu Papiernik; rewitalizacja parku górnego w Szczawnicy wraz z elementami małej architektury; kompleksowa modernizacja i rozbudowa Sanatorium Uzdrowiskowego Inhalatorium wraz z budową basenu rehabilitacyjnego na bazie mineralnych wód leczniczych w Szczawnicy; rewitalizacja Sanatorium Uzdrowiskowego Budowlani w Szczawnicy z rozszerzeniem przedmiotu działalności o rehabilitację; budowa Centrum Usług: Zdrowie, Rehabilitacja i Edukacja Zdrowotna pn.: Pienińskie Centrum Medyczne w Szczawnicy.
Ponadto samorząd Szczawnicy aplikowałby o dofinansowanie do rewitalizacji zabytkowego centrum Szczawnicy, które w nowej odsłonie miałoby stanowić spójną całość pomiędzy odnowionym Placem Dietla a Parkiem Dolnym. Polskie Koleje zgłosiły do PRU dwa zadania - przebudowę ujęcia i pompowni niskiego ciśnienia KL Palenica w Szczawnicy a także budowę restauracji w okolicy górnej stacji Palenica. W PRU znajdzie się także projekt budowy centrum rekreacyjno-zdrowotnego na terenie uzdrowiska Szczawnica.
Razem, do ubiegania się o zewnętrzne dofinansowanie w ramach 6.3.2 PRO WM, zgłoszonych zostało 14 zadań o charakterze strategicznym dla Szczawnicy. Łączny koszt realizacji tych zadań oszacowano na kwotę 98.242.285,25 zł, z czego koszty kwalifikowane stanowić będą 84.146.175 zł. Warunkiem, który został zresztą zachowany, było zachowanie minimum 40% przewagi projektów zgłaszanych przez przedsiębiorców nad projektami samorządowymi. Ponadto do PRU weszłoby jeszcze wiele innych mniejszych przedsięwzięć w tym te zgłoszone przez szczawnickich radnych podczas posiedzenia komisji. Są to m.in. budowa letniego skateparku, montaż zewnętrznej ścianki wspinaczkowej (przy rozbudowie sali gimnastycznej w Publicznym Gimnazjum), oddanie do użytku wyciągu Pod Rapą oraz budowa ścieżki rowerowej biegnącej ul. Św. Krzyża - boczną wraz z tarasem widokowym przy drodze prowadzącej na Bereśnik. Lista dodatkowa w dniu 11 kwietnia nie była jeszcze zamknięta.
Podczas następnego wspólnego posiedzenia komisji radni będą opiniować omawiany plan. Aby potencjalni beneficjenci mogli się ubiegać o dofinansowanie swoich projektów w ramach programu 6.3.2, pomysł każdego z nich musi się znaleźć w PRU. Konkurs na realizację powyższych zadań ma być ogłoszony przez Urząd Marszałkowski pod koniec maja.
reklama
reklama