Szczawnica: Szóste Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zainaugurowane

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.07.16 11:27 / news / czytano 4506 / opinie 0

O przyjaźni polsko-węgierskiej rozmawiali w piątek w Dworku Gościnnym w Szczawnicy uczestnicy konferencji naukowej inaugurującej tegoroczne Dni Przyjaźni.

Gości przywitał Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy podkreślając, że rok 2016 jest w Szczawnicy Rokiem Szalayowskim (Józef Szalay to założyciel uzdrowiska - przyp. red.).

WÅ›ród uczestników konferencji obecni byli m.in. Sándor Nedeczky konsul WÄ™gier, Török DezsÅ‘ - marszaÅ‚ek z Miszkolca, Imre Molnar - historyk dyplomata wraz z małżonkÄ… MonikÄ… Molnar SzefowÄ… Domu Polskiego w Budapeszcie, István Kovács - dyplomata, historyk a także o. PaweÅ‚ Cebula i przedstawiciele polskiej, szczawnickiej strony: proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz KudroÅ„, Radni Rady Miejskiej, Jan Sienkiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków PieniÅ„skich, Olaf Dobrowolski NadleÅ›niczy NadleÅ›nictwa KroÅ›cienko, przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeÅ„ z terenu Miasta i Gminy Szczawnicy, a także honorowi goÅ›cie uroczystoÅ›ci - Elżbieta Zachwieja, Krystyna Papież i Jan Wiercioch ze Szczawnicy.

SÅ‚owo wstÄ™pne do zebranych wygÅ‚osiÅ‚a Pani Barbara WÄ™glarz kustosz Muzeum PieniÅ„skiego w Szlachtowej, która mówiÅ‚a o Józefie Szalayu, odnoszÄ…c siÄ™ w prelekcji do słów napisanych przez Szalaya w swoim testamencie spisanego 23 lutego w dniu jego urodzin, ale w roku 1875. 

Kolejne wystąpienie poświęcone było ponad tysiącletniej przyjaźni między narodami Polski i Wegier, o której mówił Imre Molnar z Budpersztu. W swoich słowach podkreślił, że tak długa przyjaźń to bez wątpienia fenomen i czas solidarności między narodami.

Z kolei profesor István Kovács, który byÅ‚ jednym z inicjatorów i fundatorów tablicy pamiÄ…tkowej na kaplicy Szlayowskiej znajdujÄ…cej siÄ™ w centralnym punkcie starego uzdrowiskowego cmentarza, opowiedziaÅ‚ o walkach legionów na WÄ™grzech osób pochodzÄ…cych z okolic Szczawnicy. - MaÅ‚o kto wie o tym, że ponad cztery tysiÄ…ce Polaków walczyÅ‚o na WÄ™grzech w okresie Wiosny Ludów - podkreÅ›laÅ‚ profesor Kovács dodajÄ…c, że na WÄ™grzech rozsÅ‚awione byÅ‚o imiÄ™ polskiego Å¼oÅ‚nierza, legionisty.

Na zakończenie głos zabrał o. Paweł Cebula, a następnie honorowi goście Elżbieta Zachwieja, Krystyna Papież i Jan Wiercioch otrzymali z rąk burmistrza Grzegorza Niezgody oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Zachwiei Medale Za Zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica im. Józefa Szalaya. Odznaczenie to jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznaniem zasług dla rozwoju społeczno-gospodarczego Szczawnicy.

Osoby wyróżnione w swojej młodości udzieliły pomocy Węgrom - powstańcom, uciekającym z kraju podczas Powstania Węgierskiego, nazywanego dzisiaj Rewolucją 1956 roku. - Wszyscy troje potraktowali uchodźców z Węgier jak członków własnych rodzin, pokazali polską gościnność, serdeczność i życzliwość - oczytał Tomasz Ciesielka sekretarz UMiG Szczawnica.

Spotkanie zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ degustacjÄ… win z WÄ™gier, pochodzÄ…cych z okolic Tokaju w północno-wschodnich WÄ™grzech.





Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij