Zamrożone ceny prądu 2023 - trzeba złożyć oświadczenie do 30 listopada 2022

Fot. 2022.11.20 16:40 / news / czytano 1459 / opinie 0

Ceny prÄ…du 2023 bÄ™dÄ… zamrożone. Jednak aby skorzystać z zamrożenia taryf, niektórzy muszÄ… zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie do swojego dostawcy prÄ…du do 30 listopada 2022! Kto musi zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie? 

Do 30 listopada 2022 mali i średni przedsiębiorcy (w tym firmy jednoosobowe) oraz podmioty wrażliwe m.in. szkoły, szpitale, spółki komunalne oraz gminy powinni złożyć oświadczenie swoim dostawcom prądu o korzystaniu z maksymalnej ceny prądu 785 zł/MWh, czyli 79 groszy/kWh. Jeżeli oświadczenie zostanie złożone do 30 listopada maksymalne ceny będą stosowane od 1 grudnia. Oświadczenia złożone po 30 listopada skutkują tym, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
  
Jak można składać oświadczenie?
Oświadczenie można składać w formie papierowej lub elektronicznej (tzn. plik opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym przesłany pocztą elektroniczną).
 
Oświadczenie muszą złożyć podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności, tj.: szkoły, żłobki i kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szpitale, przychodnie, ochotnicze straże pożarne, kościoły i inne związki wyznaniowe, placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, rodzinne domy pomocy, centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne, noclegownie i ogrzewalnie, itp.
 
Od kiedy zamrożenie cen prądu dla firm i gospodarstw domowych?
Maksymalna cena prądu będzie stosowana przez sprzedawców:
  • od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 (pod warunkiem zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia) dla podmiotów użytecznoÅ›ci publicznej oraz maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców, przy czym cena bÄ™dzie dotyczyÅ‚a poboru nie wiÄ™kszego niż 90% Å›redniego zużycia energii.
  • od momentu przekroczenia limitu 2000, 2600 lub 3000 kWh dla gospodarstw domowych, do 31 grudnia 2023.
Zostaną też wprowadzone rekompensaty, które mają pokryć straty firm zajmujących się obrotem energią elektryczną. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń. Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót, złożyły już w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen za energię elektryczną. Przyjęte przez URE wyższe taryfy wpłyną m.in. właśnie na skalę rekompensat dla firm za mrożenie cen. Decyzji o podwyżkach cen prądu w 2023 roku można się spodziewać w połowie grudnia. Ze względu na zamrożenie cen prądu przez rząd, podwyżek nie muszą się obawiać wszyscy, którzy złożą stosowne oświadczenia. Jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy chronieni tylko do końca 2023 roku. Co będzie w 2024?
 
Przypomnijmy, że 2 listopada Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą maksymalnych stawek w 2023 roku. Oznacza to, że od 1 grudnia 2022 zostaną wprowadzone maksymalne ceny za energię elektryczną dla małych i średnich firm, podmiotów wrażliwych oraz dla gospodarstw domowych, które przekroczą limity rocznego zużycia prądu.
 
WiÄ™cej TUTAJ: 




Autor: oprac.red.
Źródło: muratorplus.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij