Henryk Jan Botor zagrał na XIX-wiecznych organach Tomasza Falla

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.08.03 23:51 / news / czytano 7079 / opinie 0

Trzeci koncert VI Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami odbył się dzisiaj w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy.

- Witam wszystkich serdecznie na trzecim już koncercie wa ramach VI Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami. Tydzień temu gościliśmy w Nowym Targu, dzisiaj wracamy do Szczawnicy, do zdrojów, które rozbrzmiewają muzyką Festiwalu od sześciu lat. Festiwal w tym roku organizuje Fundacja Kulturalna "Szlak", ta sama, która za dwa tygodnie zaprasza na koncerty w ramach Festiwalu Barok na Spiszu. Dziękuję za gościnę w tejże świątyni ks. proboszczowi Franciszkowi Bondkowi.  Zaprosiliśmy do Szczawnicy Henryka Jana Batora, bardzo wybitnego organistę, kompozytora i improwizatora - mówił Dyrektor Wykonawczy Festiwalu Rafał Monita rozpoczynając sobotni koncert. 
 
Na XIX-wiecznych organach Tomasza Falla ze Szczyrzycu zagrał wirtuoz organów i kompozytor pochodzący ze Śląska, Henryk Jan Botor. W programie pod tytułem „Wieczór improwizacji” usłyszeliśmy opracowaną na organy „Wiosnę” ze zbioru „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego, miniatury organowe muzyki polskiej oraz utwory Johanna Pachelbela, a na koniec improwizacje na tematy pieśni religijnych oraz zadany od publiczności.

Henryk Jan Botor ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z następującymi dyplomami: Wychowania Muzycznego (1984 r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989 r.) oraz organów w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (z wyróżnieniem 1989 r.). W 1988 r. pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana. W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim „Vox Basilicae Calisiensis” w Kaliszu za utwór na chór a capella. Również w 2002 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Muzyka Ogrodowa” w Krakowie. Pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie na stanowisku adiunkta ucząc propedeutyki kompozycji, improwizacji i akompaniamentu liturgicznego. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje. Posiada nagrania płytowe swoich kompozycji oraz improwizacji.
 
Patronami honorowymi Festiwalu są; JE Ksiądz Biskup Andrzej Jeż, Biskup Tarnowski, Marek Sowa, Marszałek Małopolski, Krzysztof Faber Starosta Nowotarski, Grzegorz Niezgoda, Burmistrz Szczawnicy oraz Marek Fryźlewicz, Burmistrz Nowego Targu. Partnerami natomiast; Oficyna Artystyczna Astraia, Uzdrowisko Szczawnica SA, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu oraz Parafia Św. Wojciecha w Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij