Jak rolę w Pieninach uprawiano - wernisaż wystawy

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.10.25 09:13 / news / czytano 5823 / opinie 0

Półgodzinnym wykÅ‚adem na temat tradycyjnego lokalnego rolnictwa, kustosz Muzeum PieniÅ„skiego Barbara WÄ™glarz, otworzyÅ‚a wystawÄ™ pt. "W polu i w zagrodzie - tradycyjne rolnictwo w Pieninach". 

Starannie przygotowana wystawa zorganizowana zostaÅ‚a przez Muzeum PieniÅ„skie OddziaÅ‚ Muzeum OkrÄ™gowego w Nowym SÄ…czu wraz z GrupÄ… Thermaleo & Uzdrowiskiem Szczawnica w Galerii Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla w Szczawnicy. Prezentuje ona narzÄ™dzia rolnicze i fotografie zwiÄ…zane z rolnictwem pieniÅ„skim. Każdy zabytkowy eksponat starannie opisany przybliża mÅ‚odszym pokoleniom zapomniane już przedmioty i ich nazewnictwo, które funkcjonowaÅ‚o jeszcze kilkadziesiÄ…t lat temu. 

WystawÄ™ otworzyÅ‚a Barbara WÄ™glarz - kustosz Muzeum PieniÅ„skiego wykÅ‚adem: - Temat wystawy banalny, bo cóż to jest rolnictwo. Jaka jest jego ranga w porównaniu z pasterstwem czy flisactwem. Niemniej rolnictwo to najstarsza gałąź gospodarki na tym terenie, pasterstwo sprowadziÅ‚o siÄ™ tutaj dopiero wraz z rozwojem spoÅ‚eczeÅ„stwa pochodzenia woÅ‚osko-ruskiego.  Na oczach obecnego pokolenia to rolnictwo niknie w zastraszajÄ…cym tempie. Jeszcze kilkanaÅ›cie lat temu widzieliÅ›my mozaikÄ™ pól, teraz stojÄ… one ugorem. Zanik rolnictwa zwiÄ…zany jest z tym, że byÅ‚o ono nastawione w regionie Pienin na zaspokajanie bieżących potrzeb danego gospodarstwa - mówiÅ‚a kustosz. 

Uczestnicy wernisażu dowiedzieli siÄ™ wielu rzeczy na temat tradycyjnego rolnictwa w ciężkim pieniÅ„skim terenie. MiÄ™dzy innymi tego, że wszystkie wsie leżące w dawnym starostwie czorsztyÅ„skim byÅ‚y wsiami niwowymi i prowadzono w nich system uprawy trójpolówki. W każdej niwie byÅ‚ podziaÅ‚ na trzy pola, z których jedna część zawsze ugorowaÅ‚a. W Szczawnicy rokrocznie podejmowana byÅ‚a wspólna decyzja, które pola bÄ™dÄ… ugorowane a na nich prowadzony byÅ‚ wspólny wypas owiec i bydÅ‚a. Pani Barbara opisaÅ‚a dokÅ‚adniej zastosowanie wielu przedmiotów prezentowanych w szczawnickiej Galerii, zwyczaje, liczne przesÄ…dy oraz trudnoÅ›ci z jakimi borykali siÄ™ rolnicy w trudnym górzystym terenie. 

OdwiedzajÄ…cy wystawÄ™ zobaczÄ… cepy do młócenia zboża, brona drewniane z żelaznymi bronkami, socha (pÅ‚ug), motykÄ™ (drewniana i metalowa), kosÄ™ z kulkÄ…, widÅ‚y samorodne do przewracania siana, włóki lub inaczej gnatki - sanie do wywożenia zimÄ… gnoju na pola i wiele innych. 

Na fotografiach można zobaczyć woły, które były idealnymi zwierzętami do uprawy roli z powodu ich małego zapotrzebowania na paszę. Później woły zastąpiły krowy, które wykonywały prace polowe jeszcze w latach 70-tych XX. wieku. Konie były używane bardziej do fiakrowania i zrywki drzewa, ale praktycznie nie pracowano nimi w polu.

Na zakoÅ„czenie Andrzej Dziedzina-Wiwer odczytaÅ‚ dwa wiersze odnoszÄ…ce siÄ™ do tradycyjnego pieniÅ„skiego rolnictwa oraz prawdy o tym, że dziÅ› już maÅ‚o kto ziemiÄ™ uprawnÄ… szanuje tak jak jeszcze kilkanaÅ›cie lat temu. 

Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem wystawy organizatorzy zapraszajÄ… od 24. października do 16 grudnia 2013, codziennie oprócz wtorków w godzinach 9.00 - 16.30.  





Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij