Koncert czterech kultur

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.02.02 20:22 / news / czytano 4152 / opinie 0

Już po raz kolejny, na zaproszenie Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury przyjechali do Szczawnicy uczestnicy Międzynarodowego Forum Pianistycznego w Sanoku - „Bieszczady bez granic”.

1 lutego, w zimowej odsłonie i jeszcze w bożonarodzeniowym nastroju, odbył się w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha Koncert Czterech Kultur. Jak powiedział prowadzący koncert dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury: spotkały się w Szczawnicy cztery muzyczne światy – Rumunii, Polski, Szwajcarii oraz Chile. Jeśli dodać do tego wspaniały kwartet smyczkowy, który przyjechał specjalnie z Lwowa, to na scenie nastę-puje integracja nie tylko europejskiego a światowego środowiska muzycznego. Język muzyki jest uniwersalnym i zrozumiałym przekazem, który znosząc różnice, łączy artystów na scenie oraz słuchaczy. Młodzi ludzie tworzą i mówią jednym wspólnym językiem - językiem muzyki. 

Na program szczawnickiego koncertu składały się najwyższej klasy utwory fortepianowe. Czterem solistom - pianistom towarzyszył Kwartet Smyczkowy Akademia, występujący w składzie: Roksolyana Zakopets, Julia Tokach, Ustym Zhuk, Dmitrij Nikolaew. Tworzą go absolwenci Lwowskiej Akademii Muzycznej. Kwartet ma na swoim koncie wiele nagród na międzynarodowych konkursach kameralnych na Ukrainie, w Holandii i Polsce. 

Jako pierwsza wystąpiła pianistka pochodząca z Rumunii - Alina Andriuti. Artystka pochodzi z rodziny muzycznej, a naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Jest laure-atką wielu nagród, m.in. III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym we Włoszech w 2011r. oraz nagrody Złoty Parnas na Międzynarodowym Forum Pianistycznym. W jej wykonaniu zebrani usłyszeli „Fantazję A dur na tematy polskie” opus 13 Fryderyka Chopina.

Drugą pianistką, która zaprezentował swój kunszt w szczawnickiej świątyni, była pochodzącą ze Szczawnicy Aleksandra Hurkała. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatką wielu międzynarodowych nagród m.in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Druskiennikach na Litwie w 2012 roku, oraz II nagrody w październiku 2014r. na Międzynarodowym Konkursie pianistycznym w Kopenhadze. Artystka wykonała Koncert F- dur BWV 1057 J. S. Bacha 1 cz. Allegro i 2 cz. Andante. 

Kolejnymi utworami zaprezentowanymi przez przybyłych muzyków były koncerty Fryderyka Chopina. Pierwszy koncert, f-moll cz.1, zagrał pianista pochodzący z Chile Alexandros Jusokos. Jest absolwentem Wydziału Sztuki na Uniwersytecie w Chile specjalizacja fortepian, profesorem Katedry Fortepianu w Konserwatorium w Santiago de Chile w latach 2003 – 2011, jurorem w konkursach pianistycznych w Chile, Argentynie, Peru, Ekwadorze i w Polsce. 

Międzynarodowe spotkanie muzyczne, częścią koncertu e-moll op.11 Fryderyka Chopina zakończyła pianistka, która przyjechała ze Szwajcarii Maryia Anikina. Trzy lata temu ukoń-czyła Moskiewską Akademie Muzyczną. Jest laureatką m.in. konkursu w Szwajcarii, Anglii i Moskwie. Obecnie swoją naukę kontynuuje na podyplomowych studiach w Szwajcarii.

Ponadgodzinna dawka doskonałej muzyki w światowym wykonaniu została doceniona przez szczawnickich melomanów i gości miasta. Publiczność przybyła do kościoła św. Woj-ciecha w ten zimowy wieczór bardzo gorąco oklaskiwała młodych artystów, a burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda podziękował każdemu, wręczając pamiątkowe albumy z Pienin. Jest nadzieja, że muzycy w Pieniny wrócą latem, by koncertować w muzycznej altanie Parku Dolnego.
Autor: Alina Lelito
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij