2016.03.16 15:48 / news / czytano 8753 / opinie 0
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że małżeństwo ze Szczawnicy Pani Maria i Andrzej wpisują się w Pieniny jak mało kto. Oboje są artystami, ona haftuje, on jest poetą, gawędziarzem, przewodnikiem i regionalistą.
Od najbliższego piątku - 18. marca w Galerii Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla można oglądać wystawę twórczości Marii i Andrzeja Dziedziny-Wiwrów pn. „W Pieniny wpisani”. Ekspozycja obejmuje m.in.strój górali szczawnickich, haftowane gorsety a także rekonstrukcje gorsetów łemkowskich wykonane przez Marię Dziedzinę Wiwer, haftowane obrusy, korzenioplastykę, haft krzyżykowy, poezję i książki autorstwa Andrzeja Dziedziny Wiwra oraz odznakę honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną Andrzejowi Wiwrowi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas wernisażu wystawy, który miał miejsce w miniony czwartek o artystach opowiedziała Pani Barbara Węglarz kustosz Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy-Szlachtowej. O sobie mówili też sami autorzy ekspozycji.
Pani Maria z wykształcenia jest pielęgniarką, dzisiaj na emeryturze haftuje, wyszywa, odtwarza stare ludowe wzory szczawnickie i łemkowskie. A także zapiąstki i koszule, obrusy i bieżniki a prócz tego śpiewa i tańczy w zespole regionalnym im. Jana Malinowskiego.
- Pan Andrzej to w naszym regionie postać bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna. Dumnie, z honorem, dostojeństwem potrafi nosić strój góralski, strój przewodnicki, odznakę goprowską . To góral z dziada pradziada, płynie w nim krew wiwrowska i trochę zbójnickiej - mówiła Barbara Węglarz.
Pan Andrzej kontynuuje tradycje rodzinne i wraz z żoną tańczy i śpiewa w Zespole im. Jana Malinowskiego. Z wykształcenia jest technikiem budowlanym. Dzisiaj zajmuje się zupełnie czymś innym. Poza zgłębianiem arkanów stroju ludowego i góralszczyzny pienińskiej Andrzej Dziedzina Wiwer jest poetą i gawędziarzem. W swoich zbiorach ma ponad 28 tys. zebranych pocztówek i ponad 4 tysiące wierszy napisanych gwarą szczawnicką. Jest też autorem książek i opracowań.
Na wystawie prócz twórczości Pani Marii i Andrzeja jest twórczość Małgorzaty - córki Państwa Wiwrów. Podczas wernisażu był słodki poczęstunek i wiersz Pana Andrzeja przygotowany na tę okoliczność, życzenia i gratulacje od przybyłych przyjaciół i sympatyków.
Autor: mw
Zdjęcia: Alina Lelito