Pocztówkami po Pieninach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.11.22 14:50 / news / czytano 3150 / opinie 0

Niezwykła podróż, widoki których już nie ma, opowieść o tym co się w życiu zmienia, czyli spotkanie z książką miesiąca w Jazz Barze Dworku Gościnnego w Szczawnicy - "Pieniny na starej pocztówce" wydawnictwa Astraia.

- Będzie  to spotkanie z widokami, które możemy odkryć także dzisiaj, ale i z widokami, których dzisiaj nie zobaczymy i taką wędrówkę chcemy Państwu zaproponować, wędrówkę od Czorsztyna aż po Homole i Krościenko - mówił na wstępie Rafał Monita z wydawnictwa Astraia.

Album "Pieniny na starej pocztówce" to zbiór ponad 170 pocztówek z XIX i XX wieku autorstwa m.in. wybitnego fotografa Awita Szuberta (1837—1919), który jako jeden z pierwszych "zdejmował" widoki Tatr, Wieliczki i Pienin. W opracowaniu znalazły się także pocztówki autorstwa Mariana Trzebińskiego (1871—1942), a całość podzielona jest na rozdziały opisujące jeden fragment Ziemi Pienińskiej, z odpowiadającymi mu tekstami i ilustracjami. Książka zawiera rozdziały: Czorsztyn, Niedzica, przełom Dunajca, Czerwony Klasztor, Trzy Korony, Góra Zamkowa, Szczawnica, Homole, Krościenko.

Sobotni wieczór był podróżą po dawnych Pieninach, które autorzy wieczoru wyświetlili w prezentacji multimedialnej. Obok archiwalnych fotografii nie zabrakło cytatów i fragmentów autorstwa m.in. Józefa Szalaya, Mieczysława Orłowicza, Bronisława Gustawicza i innych osób, które pisały o Pieninach. Spotkanie z książką prowadzili Katarzyna Wiwer i Rafał Monita, a na zakończenie można było zakupić album wraz z dedykacją. 

Książka ukazała się dzięki firmom i instytucjom: HS Muzeum Zamek w Niedzicy, ZEW Niedzica SA, Pieniński Park Narodowy. Promocja książki wcześniej odbyła się w Krakowie i Nowym Targu.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij