Retransmisja Oratorium „Saul” z Dworku Gościnnego w Szczawnicy

Fot. Jakub Garbacz 2020.10.22 15:58 / news / czytano 761 / opinie 0

W ramach programu Ministerstwa  Kultury pn. „Kultura w sieci:, w Dworku Gościnnym w Szczawnicy  miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie muzyczne. Zespół Baroque Collegium 1685, założony i prowadzony przez Agnieszkę Żarską wraz z plejadą znakomitych artystów z różnych stron Europy, we współpracy z Sonora Ars Studio dokonał rejestracji audio - video Oratorium „Saul” G.F.Haendla w wersji koncertowej. Zespół  jako pierwszy w Polsce podjął się realizacji i rejestracji tego monumentalnego dzieła.

„Saul” jest jednym z najbardziej teatralnych Oratoriów Haendla, które on sam określał  jako „sacred drama”. Po raz pierwszy wykonane w londyńskim King’s Theatre w 1739 r., okazało się sukcesem i było wznawiane wielokrotnie. Oparte na Biblii libretto zostało po mistrzowsku skompilowane przez Charlesa Jennensa, tego samego, który napisał libretto do „Mesjasza.

 „To niezwykłe, że w tak trudnym czasie udało się nam zrealizować projekt wykonania i rejestracji „Saula” i to  w tak znakomitej obsadzie. Bardzo cieszę się, że dzięki publikacji nagrania na ogólnodostępnym kanale YT wraz z tłumaczeniem libretta, będziemy mogli przybliżyć je polskim słuchaczom” – przyznaje Agnieszka Żarska, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny projektu.

Retransmisja koncertu  w dwóch częściach planowana jest w  dniach  29. oraz 30. października  o godz. 19.00. na kanale You Tube Baroque Explorations. W rolach głównych usłyszymy uznanych artystów: Petera Kooija w roli Saula, Margot Oitzinger w roli Dawida, Benedikta Kristjánssona jako Jonatana, Ewę  Leszczyńską jako Merab oraz Joannę Radziszewską w roli Mikal. Ponadto wystąpią chór i orkiestra Baroque  Collegium 1685 rozbudowanego o  sekcję instrumentów dętych, całość pod kierownictwem artystycznym i organizacyjnym Agnieszki Żarskiej.

Organizatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ”Kultura w sieci”. Współpraca:  Pieniny Spa Resort,  Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Organizatorzy serdecznie dziękują Państwu Mańkowskim za udostępnienie Dworku Gościnnego na realizację nagrania.
Autor: SCK
Zdjęcia: Jakub Garbacz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij