XV jubileuszowa edycja festiwalu Letnia Filharmonia AUKSO - część festiwalowa w Pieninach

Fot. 2014.08.04 17:51 / news / czytano 4780 / opinie 0

„Letnia Filharmonia aukso” to festiwal, którego głównym atutem jest wyjątkowo wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Już od czternastu lat Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. Dzięki nam gościli tu już m.in.: Kaja Danczowska, Ewa Pobłocka, Jawiga Rappé, Olga Pasiecznik, Andrzej Bauer, Jacek Kaspszyk, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Olejniczak, ale również - Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Grzegorz Turnau, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, VOO VOO…
 
Zapraszając także muzykologów, kompozytorów, dyrygentów oraz twórców związanych z północno-wschodnim regionem FILHARMONIA stwarza artystyczną płaszczyznę wzajemnych wpływów i wymiany doświadczeń przy udziale licznie zgromadzonej publiczności (koncerty, otwarte próby, bezpłatne warsztaty, spotkania festiwalowe). W roku 2014 po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona festiwalu – w Pieninach w dniach od 08-10.08.2014 roku.
 
Głównym rysem jubileuszowej edycji tej imprezy będzie osoba i twórczość Andrzeja Panufnika (stulecie urodzin). Wykonane zostaną trzy jego utwory: Koncerty skrzypcowy i wiolonczelowy, Suita staropolska. Trwają starania, aby honorowym Gościem Festiwalu była żona Andrzeja Panufnika, Lady Camilla Jessel Panufnik z Wielkiej Brytanii, która spotka się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swoim domu rodzinnym i życiu z wybitnym polskim kompozytorem. Podczas Festiwalu będzie także okazja do zaprezentowania nowego programu AUKSO z zespołem muzyki etniczno-jazzowej Vołosi (triumfatorów Festiwalu Nowa Tradycja 2010), który w sposób szczególny zabrzmi zwłaszcza w południowym regionie Polski - na ziemiach, z których pochodzą tematy niektórych utworów. Nie zabraknie również arcydzieł klasyki (utworów Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna).
 
Program koncertów w Pieninach:
8 sierpnia (piątek) – Niedzica, Zespół Elektrowni Wodnych
Koncert orkiestrowy, w programie: muzyka z gór, wykonawcy: Zespół VOŁOSI (Krzysztof Lasoń - skrzypce, Stanisław Lasoń - wiolonczela, Zbigniew Michałek - skrzypce, Jan Kaczmarzyk - altówka, Robert Waszut - kontrabas) oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia
9 sierpnia (sobota) – Szczawnica, Dworek Gościnny
Recital kameralny, w programie: Claude Debussy, Maurice Ravel, Igor Strawiński, wkonawcy: Aleksandra Świgut – fortepian, Marcin Zdunik – wiolonczela. Spotkanie z Lady Camillą Jeseel-Panufnik (prowadzenie: Beata Bolesławska-Lewandowska), w programie: rozmowa z żoną Andrzeja Panufnika, promocja książki autobiograficznej kompozytora.
10 sierpnia (niedziela) – Szczawnica, Dworek Gościnny
Finałowy koncert orkiestrowy, w programie: Andrzej Panufnik, Wolfgang Amadeusz Mozart, wykonawcy: Antoni Ingielewicz, Janusz Wawrowski – skrzypce, oraz Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.
 
Organizacja - FUNDACJA MUZYKI aukso, która w 2000 roku zainicjowała Festiwal, w roku 2006 zaprosiła do współpracy Fundację „Młoda Muzyka Śląska” z Katowic, która od ośmiu lat jest głównym organizatorem Festiwalu. FILHARMONIA odbywa przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zaangażowaniu lokalnych samorządów, z którymi fundacja co roku współpracuje (Urzędy Miasta w Suwałkach i Sejnach) oraz instytucjami kulturalnymi (Suwalski Ośrodek Kultury, Augustowskie Placówki Kultury, Ośrodek Kultury w Sejnach). Na południu Polski współpracę planujemy z Zespołem Elektrowni Wodnych w Niedzicy, Grupą Thermaleo sp. z o.o. w Szczawnicy (gospodarze wnętrz koncertowych), a także Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy i Domem Pracy Twórczej SHS w Niedzicy.
 
AUKSO w z r a s t a. Sezon po sezonie poszerzając repertuar, powracając w miejsca dobrze znane i przyjmując nowe zaproszenia. Cieszy się coraz większym kręgiem wiernej publiczności i entuzjastów proponowanej przezeń sztuki. Jest jedną z najznakomitszych polskich orkiestr – wszechstronnym zespołem, który od początku się wyróżniał i mądrze
pielęgnując własną indywidualność, w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność w życiu kulturalnym Europy.
 


Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij