Interdyscyplinarność w walce z przemocą w rodzinie

Fot. Arch. UG Krościenko n/D 2014.03.29 18:01 / news / czytano 4111 / opinie 1

Każdy człowiek ma świadomość, jak wielkie  znaczenie w naszym życiu pełni rodzina. Dla większości z nas dom to miejsce, w którym czujemy się bezpieczni, kochani. Miejsce, w którym w razie potrzeby możemy otrzymać pomoc i wsparcie.  

Zdarza się jednak, że dom staje się miejscem doświadczania wielu negatywnych emocji i przeżyć, gdzie osoba nam bardzo bliska wyrządza nam krzywdę, zachowuje się w sposób, który nas rani. Jeżeli robi to świadomie i właśnie takie są jej intencje – możemy mówić o przemocy w rodzinie, zwanej także potocznie przemocą domową. Narażone na nią są osoby, nad którymi sprawcy udaje się uzyskać przewagę, fizyczną lub psychiczną. Są to przeważnie kobiety (narażone na zachowania przemocowe ze strony mężów lub partnerów), a także dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne. 
 
Problem przemocy w rodzinie z uwagi na swoją złożoność, wymaga interdyscyplinarnego podejścia. W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nałożyła ona na samorządy obowiązek tworzenia zespołów interdyscyplinarnych jako najważniejszego elementu gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zespół interdyscyplinarny tworzy wójt, burmistrz albo prezydent miasta, powołując do niego przedstawicieli instytucji i organizacji z danego terenu, zaangażowanych w zwalczanie i zapobieganie przemocy w rodzinie. Są to pracownicy socjalni, policjanci, członkowie Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pedagodzy, psycholodzy, pielęgniarki środowiskowe, lekarze, kuratorzy, prawnicy itp.
 
Zespół interdyscyplinarny stara się zapewnić rodzinie z problemem  przemocy, niezbędną i kompleksową pomoc. Polega ona na wysłuchaniu, wspieraniu osób dotkniętych przemocą, informowaniu o możliwościach uzyskania pomocy, kontaktowaniu osoby doświadczającej przemocy ze specjalistami, wspólnym opracowywaniu, wdrażaniu i monitorowaniu planu pomocy. Podejmuje działania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie, np. nakłania do udziału w grupie korekcyjno – edukacyjnej dla sprawców przemocy albo w przypadku osób uzależnionych – do podjęcia leczenia odwykowego. Do zadań Zespołu należy także  prowadzenie działań profilaktycznych i przeciwdziałanie zjawisku przemocy.
 
Szkolenie członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Krościenko n/D oraz innych profesjonalistów z obszaru przeciwdziałania przemocy w rodzinie pt. ”Razem przeciw przemocy, W grupie siła” przeprowadzone zostało 21 marca 2014 r. przez pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej.




Autor: Lucyna Jankowska
Zdjęcia: Arch. UG Krościenko n/D
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

loko2014.03.29 18:03
Teraz lepiej niech się przyznają ile z naszych gminnych pieniędzy poszło na te bezwartościowe szkolenie. Bo członkowie Zespołu o Idiotycznie Długiej Nazwie jak na razie chyba wielkich osiągnięć nie mają. Przemoc w rodzinach jak była tak jest, pijaczków pląta się po ulicach coraz więcej a kasa leci. I będzie lecieć dopóki ktoś nie powie dość. Wymiernych korzyści takich posiadówek nie będzie.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij