Zdjęcia: Arch. szkoły
Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy została laureatem nagrody głównej w projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” wręczonej podczas uroczystej gali 4. grudnia 2013 r. w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Nagrodę za I miejsce jaką jest tygodniowy wyjazd do Rzymu młodzież osobiście odebrała z rąk kardynała Stanisława Dziwisza – Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, Barbary Dziwisz – Przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Grzegorza Barana – Małopolskiego Wicekuratora Oświaty.
W projekcie wzięło udział ponad 3000 uczniów ze 155 szkół z terenu województwa małopolskiego. Jest to jedyny taki projekt realizowany w całym kraju. Działania, które podejmowała młodzież przyczyniły się do niesienia dobra drugiemu człowiekowi. Wręczając nagrodę wicekurator wyraził słowa uznania, iż młodzież podejmuje działania na rzecz innych i jest gotowa do niesienia pomocy potrzebującym. Słowa księdza Twardowskiego „Jeżeli będziemy stawali się coraz lepsi, będziemy zauważali wokół siebie coraz więcej dobra” przytoczone podczas uroczystej gali są mottem do dalszych działań, które z pewnością będziemy podejmować.
Organizatorem projektu był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, współorganizatorami: Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kuria Metropolitalna w Krakowie, Kuria Diecezjalna w Tarnowie, Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Projekt był odpowiedzią na przesłanie bł. Jana Pawła II, który apelował, by „dawać świadectwo miłosierdzia” i nieść pomoc ludziom potrzebującym. Jest on kontynuacją wieloletniego działania wychowawczego zainicjowanego w 2003 roku przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Jego celem jest zainteresowanie młodzieży osobą i nauczaniem Papieża - Polaka oraz zaszczepienia i utrwalenia w niej wartości wychowawczych głoszonych przez Ojca Świętego. Była to już VII edycja projektu.
Młodzież Centrum, w ramach realizacji projektu, kontynuowała współpracę ze szczawnickim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Podopieczni stowarzyszenia mogą liczyć na nasza pomoc w organizacji różnych imprez, konkursów i zabaw. Zorganizowaliśmy dla nich m. in. „Karnawałowe ostatki”, „Majówkę”- zawody sportowe zakończone wspólnym grillowaniem, „Dzień bez papierosa”- prezentacje i konkursy antynikotynowe, „Dzień sportu” – konkurencje sportowe, w których oprócz młodzieży niepełnosprawnej brała udział także młodzież z Węgier i Włoch. Po raz kolejny uczestniczyliśmy gościnnie w Przeglądzie Ludowej Twórczości Artystycznej. W ramach stałego wolontariatu uczennice kształcące się w zawodzie fryzjer, odwiedzają podopiecznych ośrodka, by służyć im nabytymi podczas praktyk umiejętnościami. Nasi uczniowie brali udział jako wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w zbiórce pieniędzy organizowanej na terenie Szczawnicy. Dzięki księdzu katechecie nawiązaliśmy kontakt z misjonarzem pracującym we Lwowie. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności i przyborów szkolnych dla potrzebujących polskich dzieci z Ukrainy. Współpracujemy z młodzieżą ze szczawnickiego gimnazjum, organizując różnego rodzaju warsztaty i konkursy podczas np. Dnia Otwartego lub Szczawnickiego Dnia Młodzieży. Cały czas wspieramy akcję zbierania nakrętek na protezy dla Mikołajka. Rekordowa liczba nakrętek przyniesionych przez jednego ucznia to 5 089 sztuk. Organizujemy również pomoc koleżeńską, pomoc w nauce dla uczniów pochodzenia romskiego. Staramy się, aby dobrze czuły się w naszej szkolnej społeczności. W projekcie pod nazwą „Pomocna dłoń” wzięli udział następujący uczniowie: Ewelina Zubek, Marcin Zubek, Sara Ondycz, Dominika Petrykowska, Patrycja Grabowska, Bartłomiej Stachoń-Gał, Monika Płoskonka, Weronika Kułach, Agnieszka Lipińska, Kamila Hurkała, Wioletta Kaszycka, Andżelika Husi, Marta Wantuch, Dawid Piwoński, Maria Grucela, Katarzyna Wantuch, Adam Bargiel, Maria Rudzewicz.
reklama
reklama