2014.04.03 17:11 / news / czytano 4365 / opinie 0
Po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n/D uczestniczyli w zagranicznej wizycie programu Comenius, realizowanego w ramach projektu „Globalizacja w życiu codziennym”.
Tym razem, wraz z kolegami z Niemiec i Włoch, gościliśmy w ostatnim tygodniu marca w bułgarskim mieście Ruse, tuż przy granicy z Rumunią. Gospodarzami spotkania byli uczniowie jedynej w Bułgarii szkoły z wykładowym językiem niemieckim – Deutsche Schule.
W trakcie wizyty realizowane były kolejne zagadnienia związane z globalizacją, szczególnie dotyczące globalizacji w kuchni oraz historii telefonu i komunikacji. Ponadto realizowaliśmy tematy związane z historią Polski, Niemiec i Bułgarii, po przemianach w 1989 roku. Uczniowie z Polski przygotowali prezentację dotycząca przemian w naszym kraju, po upadku komunizmu. Niemcy skupili się na upadku Muru Berlińskiego. Uczniowie z Włoch zaprezentowali zmiany, do jakich doszło w regionie Gemona del Friuli, po tragicznym trzęsieniu ziemi w roku 1976.
W ramach zajęć zatytułowanych „Multikulti in der Küche” każda grupa ugotowała jedną z charakterystycznych dla swojego regionu potraw. Trzeba przyznać, że bigos, ugotowany przez uczniów i nauczycieli z Polski, zrobił wielką furorę. Włosi upiekli pizzę, Bułgarzy musakę a Niemcy przygotowali hamburskie śniadanie „Strammer Max”. Wszystkie dania zostały sfotografowane i dzięki temu powstały cztery fotoksiążki kucharskie z potrawami z każdego kraju. Mieliśmy też okazję przypomnieć sobie, jak kiedyś wyglądały telefony i w jakim kierunku nastąpił rozwój telekomunikacji w naszych krajach. Jedno z zadań polegało na napisaniu krótkiej historyjki o wpływie telefonu na nasze życie.
Uczniowie dużo czasu spędzili razem, szlifując język niemiecki i angielski. Na wspólnej dyskotece bawili się w rytmie przebojów z poszczególnych krajów. Rywalizowali ze sobą na kręgielni a także jeden dzień spędzili nad Morzem Czarnym w słynnej miejscowości Warna, która przywitała wszystkich piękną pogodą i łagodną morską bryzą.
Tygodniowy pobyt w Bułgarii był ostatnim spotkaniem w tym projekcie. Wcześniejsze wizyty odbywały się: w Polsce (Krościenko n. D. – wrzesień 2013), we Włoszech (Gemona del Friuli – listopad 2013) oraz w Niemczech (Hamburg – luty 2014). W projekcie uczestniczyło 82 uczniów i 16 nauczycieli. Korzyści z udziału w Comeniusie są wielorakie, oprócz pogłębienia znajomości języka niemieckiego i angielskiego nasi licealiści mieli możność uczestniczenia w różnych przejawach życia swoich zagranicznych rówieśników oraz poznali w sposób różnorodny i wszechstronny zjawisko globalizacji, z którym spotykamy się w codziennym życiu. Nie do przecenienia są także zawiązane przyjaźnie, które, mamy nadzieję, rozwiną się i przetrwają próbę czasu.
Autor: Elżbieta Wójcik
Zdjęcia: Arch. szkoły