Sukces Góralskich Portek

Fot. Arch. Organizatora 2016.12.03 22:17 / news / czytano 3952 / opinie 0

Dobiega końca realizacja projektu pn: „Tajemnica góralskich portek” Przez cały rok w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku odbywały się zajęcia nauki kroju szycia, cyfrowania portek i cuch góralskich.


Prowadził je nosiciel tradycji pan Jan Kubik, a jego uczniami byli: Karolina Liszka, Angelika Prymula, Artur Majerczak, którzy dzielnie przyuczyli się trudnej sztuki cyfrowania i wyszywania. Jak mówią młodzi uczniowie „mistrza” - warto było uczestniczyć w zajęciach, ponieważ zdobyte umiejętności rękodzielnicze posłużą do ocalenia dawnego rzemiosła, które jest zakorzenione na obszarze, a mistrz oprócz nauki przekazał nam dużą dawkę góralskiego humoru.

Projekt był w całości sfinansowany z programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI, na który Gminna Biblioteka Publiczna otrzymała dotacje w wysokości 20 tys. złotych. Końcowym efektem, oprócz pięknie wykonanych portek, cuchy i sukmany będzie film promocyjno-edukacyjny, pokazujący fenomen cyfrowania portek i cuch góralskich oraz zdobień. Film będzie dostępny już końcem grudnia 2016r.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –
Priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna.
Autor: Krystyna Kubik
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij