Kładka Zerwany Most ma powstać do końca roku

Fot. 2023.02.06 09:00 / news / czytano 1762 / opinie 0

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wybrał wykonawcę nowej kładki pieszo-rowerowej, która będzie nawiązywać swoją konstrukcją do historycznego obiektu "zerwanego mostu" w Krościenku n.D. Termin realizacji do 15.12.2023 r.

Kładka ma mieć ok. 90 m długości oraz 3 m szerokości użytkowej, a koszt jej budowy to ok. 11 mln zł. Podpisanie umowy na jej budowę nastąpi zapewne już wkrótce, więc jest spora szansa, że prace rozpoczną się już na wiosnę i zakończą się planowo końcem br. Spodziewajcie się na pewno kilku relacji z jej budowy. Kładka powstaje jako układ uzupełniający dla trasy rowerowej Velo Dunajec i może stworzyć ciekawą pętlę rekreacyjną dla Krościenka i Szczawnicy razem z kolejnym obiektem wybudowanym w ramach VD za polem namiotowym "Cypel".
 
Planowana kładka ma powstać w miejscu nieistniejącego drewnianego mostu na rzece Dunajec i ma swoją konstrukcją nawiązywać do niego. Historyczny most zbudowany został w latach 1871-1872 i był pierwszą stałą przeprawą w tej okolicy. Zniszczony natomiast został 16 lipca 1934 roku, w wyniku największej powodzi w Polsce lat międzywojennych. Most, jak i miejsce w pobliżu, na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem nosi nazwę "Zerwany Most". Historyczny most, w miejscu lokalizacji kładki, to most drewniany, kratowy, systemu Ibjańskiego. Mosty takie charakteryzują się podwójną kratą, równoramienną o pasach złożonych z czterech belek. "Zerwany Most" miał długość około 70 m i był kryty gontem. Do dnia dzisiejszego, o dawnej przeprawie przypominają niszczejące przyczółki i fragment filara w nurcie rzeki.
 
Wykonawca mostu jest Przedsiębiorstwo Usługowo-Inżynieryjne BUDMOST z Laskowej.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij