2013.10.17 14:30 / news / czytano 4919 / opinie 2
Uczestnicy, a było ich 50-ciu, zgodnie podkreślali, że była to wspaniała wyprawa, pomimo, że dla większości nie był to pierwszy raz. Jednak spływ Dunajcem to zawsze nowa opowieść i nowa historia.
9 października, godziny przedpołudniowe, jeszcze mglisto, ale wyjątkowo ciepło jak na tę porę roku, przystań flisacka w Sromowcach Wyżnych-Kąty - w takiej scenerii rozpoczął się wspólny polsko-słowacki spływ uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych i Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi uczestniczących w projekcie „Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa”.
Grupę wypływających odprowadził osobiście do łodzi Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, pan Jan Sienkiewicz. Zanim jednak uczniowie wsiedli do łodzi mieli okazję wysłuchać krótkiej informacji na temat działalności Stowarzyszenia oraz spływu na Dunajcu, a także przyjrzeć się pracy flisaków na przystani.
Spływ łodziami był bardzo przyjemny, chociaż na początku podróży mgła ograniczała nieco widoczność. Dzięki temu uczestnicy mogli skupić całą uwagę na opowieści flisaków. A było o czym posłuchać. Anegdoty, legendy i żarty przeplatały się z prawdziwą historią pogranicza polsko-słowackiego. Do tego, w miarę upływu czasu i opadania mgły, dochodziły wiadomości i ciekawostki przyrodnicze. Nie zabrakło też śpiewu, który rozbrzmiewał po słowacku i po polsku. Każdy spływ Dunajcem to nowa opowieść i nowa historia. Uczniowie będą mieli okazję opowiedzieć ją ponownie podczas przygotowań do konkursu na pracę multimedialną „Moja historia flisu”, który odbędzie się w styczniu.
Zarówno konkurs, jak i spływ to element wspominanego wyżej projektu „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" i trwa od 1 kwietnia 2013 r. Obejmuje szereg działań, które mają kształtować i umacniać więzi młodych ludzi z regionem oraz poczucie współodpowiedzialności za jego rozwój, a także ułatwiać wzajemne poznanie i integrację uczniów z Polski i Słowacji. Projekt ma pomóc w upowszechnianiu wiedzy na temat historii flisactwa na rzece Dunajec poprzez utworzenie Izby Historii Flisactwa, publikacje, warsztaty, prelekcje oraz konkursy. Ma również dać pretekst do częstszych i długoletnich kontaktów szkół ze Sromowiec Niżnych oraz ze Spiskiej Starej Vsi. W projekcie, jako partner, współuczestniczy również gmina Czorsztyn, do zadań której należą działania promocyjno-informacyjne na rzecz projektu. Więcej o projekcie można przeczytać na www.projektdunajec.czorsztyn.pl
Autor: Grażyna Łabno / Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn