2013.08.27 11:42 / news / czytano 8163 / opinie 0
W tym roku gospodarzami dożynek byli mieszkańcy Kluszkowiec. Święto plonów miało religijny, ale i ludowy charakter połączony z zabawą z okazji zakończenia tegorocznych zbiorów.
Święto plonów, oddające hołd ciężkiej pracy rolników, w Gminie Czorsztyn odbywa się co roku w innym sołectwie i jest ostatnią plenerową imprezą w sezonie letnim. Po Mszy Świętej, celebrowanej przez księży ze Sromowiec Wyżnych, Sromowiec Niżnych, Czorsztyna i Kluszkowiec w której wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, organizacji społecznych, stowarzyszeń z terenu gminy Czorsztyn, jak również mieszkańcy gminy korowód dożynkowy z Orkiestrą Dętą oraz pocztami sztandarowymi przeszedł z kościoła do amfiteatru w Kluszkowcach.
Część artystyczna rozpoczęła się od wystąpienia Wójta Gminy Tadeusza Wacha. - Dożynki i święto plonów to bardzo dobra sposobność, aby wyrazić swoją wdzięczność oraz podziękowania najpierw Panu Bogu i osobom, które zajmują się uprawą roli. Szczególnie u nas w górach jest to ciężki kawałek chleba. - mówił włodarz gminy.
Małgorzata Marek i Wojciech Bednarczyk tegoroczni starostowie dożynek, przekazali wójtowi chleb, który symbolicznie został przez niego pokrojony i rozdany do degustacji zgromadzonej publiczności.
Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta z Maniów i Kacwina, zespół regionalny „Lubań” działający od 1992 roku przy Domu Kultury w Kluszkowcach oraz niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju góralski kabaret „U Bacy" pochodzący z Jeleśnicy. Bawiący swoimi występami od ponad dwudziestu lat w Polsce i za granicą kabaret czerpie natchnienie i pomysły z przebogatej skarbnicy ludowego folkloru.
Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce zostały wykonane nakładem ogromnej pracy przez Koła Gospodyń Wiejskich z czorsztyńskich sołectw. Jury w składzie; Katarzyna Jucha, Franciszek Górecki oraz Tadeusz Wróbel zdecydowało o przyznaniu równorzędnych pierwszych miejsc wszystkim kołom.
Po ogłoszeniu wyników na scenie wystąpiły zespoły Blackout z Gimnazjum w Sromowcach Niżnych oraz Folk Power - grupa muzyczna powstała w roku 2013 roku. Folk Power Music wykonuje muzykę w towarzystwie Cajonu, czyli instrumentu perkusyjnego. Grają tradycyjnie muzykę karpacką w bardziej żywiołowych rytmach i biesiadną jak również bałkańską i węgierską. Niedzielne dożynki zakończyły się zabawą taneczną trwającą do późnych godzin nocnych.
Organizatorami imprezy byli; Urząd Gminy Czorsztyn, Gminne Centrum Kultury oraz Mieszkańcy Kluszkowiec.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz